A Political Capital elemzése szerint a magyar kormány az uniós elnökséggel járó figyelmet és szimbolikus erőt trollkodásra és provokációra használta az európai mainstreammel szemben, hogy megemelje saját súlyát, felhangosítsa üzeneteit, és gesztusokat tegyen nemzetközi szövetségesei, elsősorban Donald Trump felé.
Itt tudja megnézni a beszélgetést:
Itt tudja meghallgatni a beszélgetést:
Öt fontos gondolat a beszélgetésből:
- A magyar elnökséget példátlanul feszült viszony jellemezte az elnöklő ország, a többi tagállam és az uniós intézmények között.
- Politikai téren Orbán Viktor az elnökséggel járó figyelmet és szimbolikus hatalmat arra használta, hogy provokálja az európai mainstreamet, és kihívást intézzen, hogy sikeres, világszerte elismert vezetőként mutatkozzon be.
- A legfontosabb eredmények közé tartozott Bulgária és Románia csatlakozása a schengeni térséghez, egy fontos mérföldkő elérése Albánia, Montenegró és Szerbia csatlakozási folyamatában, az új európai versenyképességi megállapodásról szóló budapesti nyilatkozat elfogadása, valamint a 2027 utáni időszakra vonatkozó közös agrárpolitikáról szóló tanácsi állásfoglalás jóváhagyása.
- A kormány nem használta az elnökséget arra, hogy előrelépést érjen el a befagyasztott uniós források ügyében.
- A magyar elnökség egybeesett a 2024-es európai parlamenti választásokat követő hat hónappal, ami korlátozta a lehetőségét a jogalkotási folyamat előmozdítására.