Aljakszandr Lukasenka kormánya összehangoltan nyit a TikTok felé Belaruszban, kulcsfontosságúnak tekinti a platformot a fiatalabb közönség eléréséhez a január 26-i elnökválasztás előtt.
„Mi a baj azzal a tehénnel? – kérdez Aljakszandr Lukasenka, Belarusz keményvonalas elnöke egy magát szemmel láthatóan nagyon kényelmetlenül érző tisztviselőt. – Alig él már.” A klipben – amely egyszerre humoros és dermesztő – Lukasenka helyi tisztviselőket leckéztet a gazdaság állapota miatt. Több ezer alkalommal osztották meg a kínai tulajdonú TikTok közösségimédia-platformon, főként kormánypárti fiókok.
A január 26-i elnökválasztás előtt a kormánypárti belarusz erők összehangolt erőfeszítéseket tesznek, hogy elérjék a fiatalokat a TikTokon. Annak akarják elejét venni, hogy megismétlődjenek a legutóbbi, 2020-as elnökválasztást kísérő, példátlan tiltakozások, amikor tízezrek vonultak utcára, főként fiatalok, hogy tiltakozzanak a választási eredmény ellen, amelyet nemzetközi megfigyelők szerint meghamisítottak. A biztonsági erők brutális fellépéssel válaszoltak, több mint harmincezer embert tartóztattak le, közülük sokan kínzásról és rossz bánásmódról számoltak be.
Lukasenka országában elnyomják a politikai ellenzéket, a médiát az állam irányítja, a polgárok pedig gazdasági nyomással és korlátozott személyes szabadsággal szembesülnek a mindennapi életben. Ennek ellenére szinte biztosan újraválasztják a hivatalban lévő elnököt, immár egymás után a hetedik ciklusra.
Ehhez kapcsolódóan: Bebörtönzött szabad európás újságírókat mutat a belarusz állami televízió propagandafilmje
Platform az indulatok levezetésére
A korlátozások ellenére a TikTok rendkívül népszerű Belaruszban, 2022 óta csaknem megkétszereződött felhasználóinak száma, 3,08 millióról 5,36 millióra nőtt 2024 elejére; ez Belarusz 9,4 milliós lakosságának több mint a fele. A különböző életkorú és hátterű belarusz polgárok a TikTokon hallatják a hangjukat, beszélnek a bolti árakról, az állami szolgáltatások minőségéről és arról, hogy mit tanítanak a gyerekeknek az iskolában.
Natalja Pjatkevics, a Lukasenka-kormány első elnökhelyettese olyan nukleáris fegyvernek nevezte a TikTokot, amely révén eljuthatnak a rezsimhez polgárainak panaszai. „Az esetek hetven-nyolcvan százalékában a gond már a korai szakaszban megelőzhető lett volna” – mondta a problémákról, amelyekre a felhasználók panaszkodnak.
2023 nyarán jelentek meg a TikTokon a legjelentősebb kormánypárti fiókok. Az egyik legnagyobb, a 211 ezer előfizetővel rendelkező First News Lukasenka állítólagos gyakorlatiasságát, észszerűségét és barátságoságát helyezi előtérbe, amikor bemutatja, hogy az elnök hogyan járja körbe az országot, miközben élete különböző vonatkozásairól beszél.
Egy másik csatorna, a csaknem negyvenezer feliratkozóval rendelkező Lukasenka Top klipeket oszt meg az elnök politikai beszédeivel és nyilatkozataival. Belarusz állami médiája is beszállt, többnyire a kormánypropagandához igazodó híreket közöl.
Irina Szidorszkaja propagandakutató szerint ezek a beszámolók „nem szólnak a Nyugatról vagy a belarusz ellenzékről”, inkább csak „megmutatják, hogy Belarusz milyen, aztán a hatóságokat dicsérik ezért”.
A stabilitást választjuk
Lényegében két fő témára összpontosítanak – mondja Szidorszkaja. Az egyik: „Mi a stabilitást választjuk” – ami Lukasenka üzeneteinek egyik legfontosabb eleme, amióta 1994-ben elnök lett –, a másik pedig: „Belarusz az otthonunk.”
Nem világos, hogy valójában hány belarusz felhasználót érnek el ezek az üzenetek. Az Exolyt TikTok-elemző platform szerint a First News követőinek mindössze negyven százaléka érkezik az országon belülről, a többiek főleg Moldovából, Ukrajnából és Kazahsztánból. A Prosztopervi, egy másik kormánypárti fiók követőinek ugyancsak mindössze harminc százaléka él Belaruszban. „A különböző országokból származó előfizetők gyanús száma (…) előfizetők vásárlására utalhat” Mihail Darosevics médiaelemző szerint; egyes cégek ötven cent körüli összeget kérnek száz követőért.
Nem ez lenne az első ilyen eset a TikTokon. A 2024. novemberi romániai elnökválasztás első fordulója előtt a TikTok több mint 66 ezer álfiókot, hétmillió hamis lájkot és tízmillió álkövetőt távolított el, miközben megakadályozta több mint 216 ezer spamfiók létrehozását. A fiókok állítólag a szélsőjobboldali elnökjelöltnek, Călin Georgescunak kedveztek, aki megnyerte az első fordulót.
Román hírszerző ügynökségek szerint körülbelül 25 ezer fiók kezdte népszerűsíteni Georgescu kampányát mindössze két héttel a választások előtt, ami kétségeket ébreszt. Az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított a TikTok ellen orosz beavatkozás vádjával, amiért állítólag elmulasztotta „megfelelőképpen felmérni és mérsékelni a választások integritását fenyegető kockázatokat”.
A jelek szerint a belarusz hatóságok felkészültek arra, hogy bezárhatják a propagandafiókjaikat. Hogy kivédjék ezt, több klónfiókot hoznak létre némileg eltérő felhasználónévvel. Darosevics médiaelemző szerint ez a stratégia tartaléklehetőségeket biztosít arra az esetre, ha a platform fellépne ellenük.
Ehhez kapcsolódóan: Ki puccsolta meg a demokráciát Romániában?
Korlátozott hatás
Miközben a fiókok száma nő, a szakértők egyetértenek abban, hogy a rezsim TikTok-stratégiája kezdetleges. „Egyszerűsített tartalmat készítenek: mi állunk ott minden jó mellett és minden rossz ellenében. Még mindig az első lépésnél tartanak – mondja Szidorszkaja. – Nem dolgoznak különböző célcsoportokkal.”
Pavljuk Bikovszki, a Media IQ, egy médiafigyelő civil szervezet vezető elemzője ugyancsak kétségbe vonja a rezsim TikTok-propagandájának hatékonyságát, különösen a fiataloknak szánt tartalmak esetében. „Lehet, hogy az állami média nem igazán érti a TikTok sajátosságait (…) talán nem érti azt sem, milyen sajátosságai vannak a fiatalokkal végzett munkának.”
Amit viszont a jelek szerint sok kormánypárti fiók megért, az az, hogy nem szabad túlzásba vinni a politikát, inkább a szórakoztatást, a vicces klipeket és a zenét részesítik előnyben – még alig néhány héttel az elnökválasztás előtt is. Eddig alig esett szó a közelgő szavazásról, és ez Alekszander Klaszkovszki politikai elemző szerint azért van, mert „még a propagandisták is megértik, hogy a választás egy termék. (…) Arra fókuszálnak, hogy Lukasenka versenytársai láthatatlanok (…) hogy ő egyedi – mondja. – Nem a választáson van a hangsúly (…) hanem az emberen, az ő pótolhatatlanságán.”
Az egyik kormánypárti videóban Lukasenka megemlíti a választásokat, de azt mondja, hogy „nem kell részt venni rajtuk”. Mindössze ötszáz körüli megtekintéssel a videó nem keltett különösebb figyelmet.