Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma szigorítani tervez a külföldi újságírókra érvényes vízumszabályokon.
Eddig általános esetben egy médium öt évre igényelhetett "I" jelű vízumot az USA-ba küldött újságíróinak. Most az új tervezet szerint 240 napra kaphatnának csak vízumot a külföldi újságírók, amit egyszer meg lehetne hosszabbítani még 240 nappal. A szabályozás célja a csalások visszaszorítása és a nemzetbiztonság javítása.
A tervezet ellen közleményben szólalt fel az Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) és 23 másik nagy iparági szervezet, köztük például a Reuters, az Associated Press és az AFP hírügynökség.
Azzal érvelnek, hogy egy ilyen szigorítás komolyan befolyásolhatja azt, hogy a külföldi média mennyiben tudja bemutatni az USA-ban zajló eseményeket. Számos médiakiadvány 2-5 évre helyezi át az USA-ba a tudósítóit, azzal a céllal, hogy legyen idejük jobban megérteni az országot és az ott zajló folyamatokat.
A tervezet bírálói szerint az sem világos, hogy a 240 napos hosszabbítás pontosan mi alapján dőlne el, és hogy mi történne, miután ez a hosszabbítás is lejárna. Emellett szerintük a kívánt célokat sem érné el a módosítás. Ugyanis már most is meg kell adni az újságíró nevét, támogatnia kell az adott médiumnak is a vízumkérelmet és a vízum csak addig érvényes, amíg az illető annak az adott médiumnak dolgozik.
Az USA idén tavasszal már részben szigorított ezen a területen, akkor a kínai újságírók vízumát korlátozta 90 napban. Ennek az esetnek ugyanakkor az előzményekhez tartozik, hogy két hónappal korábban az USA bejelentette, úgy fog kezelni öt nagy, kínai állami médiumot, mint a külföldi nagykövetségeket. Erre válaszul egy hónappal később Kína kiutasította az amerikai Wall Street Journal három újságíróját, számolt be a történtekről korábban a Reuters.