Hétfőn tartották az első, törvény által előírt közmeghallgatást a kínai CATL óriásvállalat Debrecenbe tervezett akkumulátorgyárával kapcsolatban. Az eseményen elszabadultak az indulatok, záporoztak a kérdések a cég képviselője és a város polgármestere felé. Előbbit ki is fújolták a résztvevők, akiket aggasztanak a várható környezeti hatások és az is, hogy nagyon gyorsan akarják átnyomni az engedélyeztetést.
A Fertő tónál nem terveznek akkumulátorgyárat, ott egy másikfajta beruházás más módon károsítja a környezetet. Helyi környezetvédők óriási pusztítás nyomait láthatták, amikor január elsején bejárták a Fertő tavi építési projekt mostanáig lezárt területét. Az új év első napjára lekerült a sorompó, a helyiek be tudtak menni a már megszűnt állami cég megbízásából korábban lezárt (és Mészáros Lőrinc cége által őrzött) területre. Az aktivisták megosztották fotóikat velünk is. Egyikük, Molnár Judit biológus az ott látottakról ezt mondta: „Először elsírtam magam, amikor megláttam, hogy letaroltak mindent: ahol a cölöpházak voltak, és ahol víz volt, mostanra mindent feltöltöttek, a nádrengeteget letarolták (…) Aztán végtelen düh ébredt bennem ezt a hatalmas pusztítást látva. Nem értem többek között, hogy a nemzeti park vezetősége, akiknek a természet védelme lenne a feladatuk, hogyan engedhették ezt.”
Egyelőre nem látszik az ukrajnai háború vége, sőt szakértők elhúzódó konfliktusra számítanak. Nap mint nap katonák és civilek halnak meg a frontvonalon, Ukrajnában vérrel írják a mindennapok történetei . „Angyal” egy csecsen önkéntes, aki jelenleg Ukrajna egyik katonai alakulatában harcol a Donbászi területen. Miután 1999-ben kitört a második csecsen háború, családjával Ukrajnába menekült, ott él azóta is. Amikor Oroszország megtámadta az országot, fiával együtt csatlakozott az ukrán hadsereghez.
Nálunk a tanárok a közoktatásért és saját helyzetükért harcolnak egyre elkeseredettebben. A hatalom megtorlással válaszolt: számos tanárt, pedagógust elbocsátottak amiatt, mert részt vett a tiltakozásban. Ősi Juditot a Karinthy Frigyes Gimnáziumból rúgták ki emiatt. Vele készítettünk interjút. Abban bízik, hogy tanárként folytathatja, mert ez a hivatás az élete. „Tanárok vagyunk, a gyerekek szempontjait nézzük, ezzel lehet minket zsarolni” – mondta Ősi Judit.
Szent-Györgyi Albert, Teller Ede, Faludi György, Karády Katalin, Mensáros László – mi a közös bennük azonkívül, hogy a saját területükön kiemelkedőt alkottak? Például az, hogy valamennyien interjút adtak a Szabad Európa Rádiónak, amely 1950-től 1993-ig működött Magyarországon. Műsoraival páratlan történelmi, kulturális hagyaték jött létre. Podcastsorozatot indítottunk, hogy bemutassuk önöknek a Szabad Európa Rádió korábbi műsoraiban fellelhető archív hanganyagokat, dokumentumokat.
Egy évszázaddal ezelőtt kreatív elmék egy csoportja elképzelte, milyen lesz az élet 2023-ban. Jóslataik némelyike ma már viccesen hangzik, míg mások ijesztően pontosnak bizonyultak. Múlt heti kvízünkben megtippelhette, hogy elődeink 1923-ban mit vártak napjaink világától: