Az orosz média szerint ellopták a nukleáris arzenálban fontos szerepet játszó, és ezért “világvége” repülőgépnek nevezett egyik Il-80-as repülő rádióberendezését.
Az eset a déli, rosztovi régió egyik repülőterén történt. Nem világos, hogy a tolvajok mikor csaptak le, az viszont ismert, hogy 39 elemet és öt rádiópanelt szereltek ki az állatvilágban a Beluga delfinre, a repülők között a Jumbo Jetre emlékeztető, hatalmas gépből.
A helyi kormányat vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Légi parancsnoki híd
Az Iljusin-80-as gépeket katonai szakértők szerint arra tervezték, hogy az orosz illetékesek - így az államelnök - számára repülő parancsnoki hídként működjenek egy nukleáris konfliktus idején. A gép farkából egy hosszú antennát lehet kiereszteni, amivel az atomtengeralattjárókkal is tudja tartani a kapcsolatot.
Összesen négy ilyen gépet gyártottak le, és az Interfax hírügynökség szerint ez az orosz légierő egyik legtitkosabban kezelt eszköze. Az Il-80 valójában a légi utasforgalomban használt, és a budapesti repülőtéren is megfordult, négy hajtóműves Il-86 módosított változata.
A hatóságok így nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan milyen eszközöket vittek el a tolvajok.
Az Interfax szerint az eset akkor történt, amikor a kérdéses gép egy 2019. óta folyó karbantartáson ment át. A lopásról a taganrogi Légügyi Tudományos és Technikai Komplexum nevű szervezet értesítette a rendőrséget.
A hírügynökség idézett egy név nélkül nyilatkozó orosz rendőrségi forrást, aki szerint észrevették, hogy valaki kinyitotta a rakodóajtót, és így vált világossá a betörés ténye. A Ren-TV orosz adó szerint a november 26-i szemlén még az összes felszerelés a helyén volt. A Ren-TV szerint a rendőrök ujjlenyomatokat és cipőnyomokat is felfedeztek a gépen.
Mit csinálna az Il-80 egy atomháború esetén?
Nukleáris konfliktus esetén az orosz elnök a repülőgép fedélzetéről adhatna parancsot interkontinentális ballisztikus rakéták kilövésére, és továbbíthatna más, stratégiai fontosságú döntéseket.
A gépen csak a pilótafülkén van ablak, és úgy tervezték, hogy korlátozott módon védelmet nyújtson egy atomrobbanás hatásai ellen. Az Egyesült Államoknak is vannak hasonló gépei, ezeket E-4B Nigthwatchnak hívják.
Alekszej Krivorucsko orosz védelmi miniszter-helyettes tavaly májusban azt mondta, hogy modernizálják, és új felszereléssel látják el az 1987. óta hadrendben álló Il-80-as gépeket.
Jelentések szerint az oroszok emellett új légi parancsnoki hidakat is fejlesztenek.
A Tassz orosz hírgynökség októberben arról számolt be, hogy az Il-80-t egy új modellel, az Il-96-400M-mel váltják fel, de nem részletezte, hogy ez mikor történik meg.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!