Zelenszkij: Oroszország tönkretette Ukrajna energiaszektorának több mint harmadát
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédet mond az Ukrajna háború utáni újjáépítéséről szóló konferencián Berlinben, Németországban 2022. október 25-én
Az orosz rakéták és iráni gyártású drónok elpusztították az ország energiaszektorának több mint egyharmadát – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden egy Ukrajna újjáépítéséről szóló berlini konferencián. Olaf Scholz német kancellár közölte, hogy azonnal el kell kezdeni Ukrajna újjáépítését.
Zelenszkij videókapcsolaton keresztül arról is beszélt, hogy Ukrajna még egyetlen centet sem kapott a 17 milliárd dollár értékű gyorssegélyből.
„Oroszország mindent tönkretesz, hogy nehezebben vészeljük át a telet” – fogalmazott Zelenszkij a konferencián, amelyen részt vett Olaf Scholz német kancellár, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és más magas rangú politikusok és tisztviselők.
Olekszij Csernyiszov ukrán területfejlesztési miniszter a konferencia előtt azt mondta újságíróknak, hogy az ország újjáépítését már akkor el kell kezdeni, amikor még folynak a harcok.
„Nagyon fontos megérteni, hogy bár még mindig tart a háború, a helyreállításnak már most el kell kezdődnie” – fogalmazott.
„Fel kell készíteni a közmű- és energiarendszerünket, valamint a lakásokat a közelgő télre, amely nagyon hamar eljön, és ez már most kihívást jelent” – tette hozzá. Csernyiszov emlékeztetett, hogy az elmúlt két hétben csaknem háromszáz orosz rakéta és drón csapódott be Ukrajnába. Számos erőművet ért találat, és naponta voltak áramkimaradások. „Ki kell építenünk a szükséges infrastruktúrát (…) hogy megbirkózzunk ezekkel a kihívásokkal” – mondta a miniszter.
Olaf Scholz német kancellár azt mondta, hogy Ukrajna újjáépítése generációs feladat, amelyet azonnal el kell kezdeni, még akkor is, amikor még tart Oroszország inváziója.
„A tét nem kevesebb, mint egy új Marshall-terv létrehozása a XXI. században – egy generációs feladat, amelyet most kell elkezdeni” – mondta Scholz, miután megnyitotta Berlinben az Ukrajna újjáépítéséről szóló nemzetközi konferenciát.
Oroszország folyamatos dróntámadásai új mélypontot jelentenek az Ukrajna elleni háborúban, de egyben Moszkva elkeseredettségének jele is – jelentette ki a német kancellár.
Németország saját történelme azonban megmutatta, hogy egy pusztító háború után is lehetséges az újjáépítés, ezért fontos, hogy megtervezzük Ukrajna jövőjét, amely az Európai Unió virágzó és demokratikus tagjaként, valamint a zöldenergia és a csúcstechnológiai termékek exportőreként fog működni.
Így készülnek az ukránok a télre az ostromlott erőművek árnyékában
1/12Egy nő melengeti a kutyáját Kivsarivkában október 16-án. Ahogy a hőmérséklet lassan fagypont alá süllyed, fel kell készülniük a télre azoknak is, akik nem menekültek el a heves harcok, a folyamatos bombázások és a hónapok óta tartó orosz megszállás elől Kelet-Ukrajnából.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
2/12Irina Pancsenko vesz le egy fazék ételt a rögtönzött tűzhelyről 9 éves unokája, Artem társaságában Kivsarivkában. "Hideg van és bombáznak" - mondta Artem, miközben nagymamájának segített a főzésben. A Donyecktől északra fekvő Kivsarivka lakói közel három hete gáz, víz és áram nélkül élnek, miután az orosz rakétacsapások tönkretették a város közműveit.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
3/12Artem ebédel a nagymamája lakásában. "Nagyon hideg van. A ruháimban alszom," - mondta. Nagymamájával az elhagyatott szomszédos házban alszanak, mert az ő lakásuk összes ablaka kitört az ágyúzásban. "Az első robbanáshullámban egy ablak tört ki, kettő csak megrongálódott. A második robbanás után az összes többi ablak is" .
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
4/12A közeli Kurilivkában Viktor Paljanica frissen vágott rönköket rakosgat a háza udvarán. A 37 éves férfi azt mondja, egész télre elegendő fát gyűjtött össze, mégis azt tervezi, hogy egy melléképületben lévő fatüzelésű kályha mellett alszik, mert a házának az összes ablakát betörték a repeszek.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
5/12Egy helyi sétál el egy járdába fúródott orosz rakéta mellett Kivsarivkában. Paljanica nem vár kormányzati segítséget. Azt mondja, nem számít arra, hogy a közeljövőben helyreállítják a fűtést, de úgy érzi, készen áll arra, hogy a tél beállta után is gondoskodjon magáról. "Van karom és lábam, nem félek a hidegtől, tudok fát szerezni és fűteni" - mondta.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
6/12A 47 éves Anton Szevrukov kenyeret pirít és vizet forral a tűzön, hogy teát vigyen mozgássérült édesanyjának. "Nincs áram, nincs víz, nincs gáz. Fázunk" - mondja Anton. "Teát főzök édesanyámnak, hogy rövid időre felmelegedjen".
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
7/12Sötét, szűkös és dohos lakásukban Szevrukov édesanyja (balra) takaróba bugyolálva üldögél egy kanapén. Azt meséli, hét éve ágyhoz van kötve, és ideje nagy részét ülve tölti, pasziánsszal. "Most nagyon hideg van. Ha nem lenne a fiam, megfagytam volna" - teszi hozzá.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
8/12Szevrukov elárulja, hogy megkérte egy harkivi barátját, vegyen neki hősugárzót- arra az esetre, ha az áramszolgáltatás helyreállna. "Remélem, hamarosan lesz áram, hogy valahogy átvészeljük ezt a telet" - teszi hozzá.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
9/12Egy központi fűtőcsövet próbálnak javítani Harkiv Szaltivka városrészében október 15-én. A hatóságok azon dolgoznak, hogy az elkövetkező napokban fokozatosan helyreállítsák az áramellátást a térségben, azt követően pedig a víz- és gázinfrastruktúrát - közölte Roman Szemenuka, a harkivi területi kormány egyik helyettese.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
10/12A kivsarivkaiak műanyag palackokban hordják a vizet a kútról. Az ukrán ellenőrzés alatt álló területek hatóságai felszólították az összes meg itt maradt lakost, hogy hagyják el a települést, mert a gáz- és vízszolgáltatás sok területen valószínűleg nem fog helyreállni a télre.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
11/12Fát vágnak ki, hogy azzal tüzeljenek a helyiek Kurilivkában. A nyomorúságot tetézi, hogy sokan olyan házakban élnek, amelyeket az orosz csapások tönkretettek, és most lyukas tetőkkel és kitört ablakokkal várják a zord, fagyos időt.
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
12/12Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke október 19-én azt mondta, hogy az ukrajnai erőművek és más polgári infrastruktúrák elleni orosz rakéta- és dróntámadások "színtiszta terrorcselekmények", amelyek háborús bűncselekménynek minősülnek. "A polgári infrastruktúra ellen célzott támadások, amelyeknek egyértelmű célja, hogy a tél közeledtével elvágják a férfiak, nők és gyermekek víz-, áram- és fűtési lehetőségét, tiszta terrorcselekmények, ezért ezt annak is kell neveznünk" - mondta von der Leyen. Megismételte továbbá, hogy az Európai Unió támogatja Ukrajnát "mindaddig, amíg szükséges".
Ukrajna erőműveinek közel egyharmada vált működésképtelenné az orosz támadásokban, emiatt több mint 1000 településen nincs áram az országban.
Previous slide
Next slide
Ukrajna uniós tagságának támogatása korunk egyik legkövetkezetesebb geopolitikai döntése – mondta Scholz.
Közben az orosz fennhatóság alatt álló ukrajnai Melitopol városban Moszkva-párti tisztviselők közölték, hogy öten megsérültek egy robbanásban.
„Egy autó felrobbant a melitopoli ZaMedia médiacsoport épületének közelében”, megrongálva azt és a közeli lakóházakat – közölte az oroszpárti adminisztráció Telegramon, hozzátéve, hogy „öt ember könnyebben megsérült, köztük a médiacsoport alkalmazottai”. Egy embert vittek kórházba.