Speciális szabályokat vezetnek be az Országházban pénteken, amikor rendkívüli ülésen tárgyalnak és akár már szavazhatnak is a képviselők a státusztörvényként emlegetett pedagóguséletpálya-modellről szóló törvényjavaslatról.
A HVG értesülése szerint kedden körlevelet küldtek a képviselőknek a kizárólag június 16-án, pénteken érvényes speciális szabályokról. Nem engedik be az épületbe
- a turistákat,
- a parlamenti pártok vendégeit, és
- lehetséges, hogy a sajtó képviselőit sem.
Ez utóbbira abból lehet következtetni, hogy aznap nem lesznek érvényesek a korábban kiadott napi belépők. Mint írják: „Az Országházba és a Szabad György Irodaházba napi beléptetési engedélyt nem lehet leadni, illetve az előzetesen leadottak erre a napra nem érvényesek.”
Több ellenzéki képviselő is posztolt közösségi oldalán az intézkedésről. Szabó Tímea például azt írta a Facebookra: „A kormány olyan magabiztos a tanárok elleni bosszútörvény helyességével kapcsolatban, hogy Kövér László például megtiltotta az ellenzéki pártoknak, hogy pénteken – amikor a Ház tárgyalja a törvényt – bárkit beléptessenek a parlamentbe.”
Korábbi cikkünk a témában: Oktatáskutató: A helyzet még annál is rosszabb, mint amilyennek látszik
Tüntetés lesz a tervezet parlamenti tárgyalásának napján
A Tanítanék Mozgalom és az Egységes Diákfront közösen szervezett tiltakozást a tervezet vitájának és elfogadásának napjára. Miután egy ideig nem lehetett biztosan tudni, mikor tárgyal a Ház a javaslatról, a civilek területfoglalási engedélyt kértek a Kossuth Lajos térre egész hétre.
Mint arról a Szabad Európa is beszámolt, június 6-án benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek a státusztörvényt, amely minden idők legjobban egyeztetett törvényjavaslata a kormány szerint, és a pedagógusok megbecsülésének emelését szolgálja. A szakszervezetek és a civilek szerint azonban semmiféle átfogó szakmai, társadalmi egyeztetés nem volt, a törvénnyel egyebek mellett
- elveszik a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát,
- nem csökkentik a munkaterheket,
- teljesítményalapú bérezést vezetnek be,
- visszahozzák a fegyelmi eljárásokat,
- a fenntartó belenézhet a tanárok munkahelyi számítógépébe, táblagépébe, akár telefonjába is.
Ebben a cikkben részletesen olvashatnak a pedagógustörvény adatvédelmi problémáiról.
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Gosztonyi Gábor a Szabad Európának korábban azt mondta, szerinte tízezer felett lesz azoknak a pedagógusoknak a száma, akik a státusztörvény életbelépése miatt távoznak, és akkor már tényleg nem lesz, aki tanítson.
Ehhez kapcsolódóan: Darabokra szedték a szakszervezetek és a civilek Pintér Sándor tájékoztatóját a benyújtott státusztörvényről