Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Berlin kérésére Magyarország napirendre tűzi az ellene folyó, 7. cikk szerinti eljárást


Orbán Viktor miniszterelnök az informális EU-csúcson Budapesten 2024. november 8-án
Orbán Viktor miniszterelnök az informális EU-csúcson Budapesten 2024. november 8-án

Németország kérésére a jövő heti tanácsülés napirendjére tűzte a magyar soros EU-tanácsi elnökség a Magyarország ellen folyó, 7. cikk szerinti eljárást. Előbb jövő kedden az úgynevezett gyermekvédelmi törvény, majd december 2-án a Klubrádió elvett frekvenciájának ügyében tart meghallgatást az Európai Bíróság.

A német kormány kérésére az általános ügyek keddi ülésének napirendjére tűzte a magyar soros EU-elnökség a Magyarországgal szemben folyó, 7. cikk szerinti eljárás áttekintését, egyfajta helyzetértékelést. A magyar kormány korábban jelezte, hogy nem áll szándékában az eljárás napirendre tűzése, kivéve, ha egy vagy több tagállam kifejezetten kéri. A német kormány kezdeményezésére így napirenden lesz, de nem meghallgatás, csak helyzetértékelés formájában.

Meghallgatás helyett helyzetértékelés

A keddi ülésen előbb az Európai Bizottság ad majd áttekintést a folyamat állásáról és a magyar dossziéról, ami után a magyar fél teheti meg az észrevételeit. A meghallgatásoktól eltérően nem lesz ugyan lehetőség konkrét kérdéseket feltenni, általános észrevételeket viszont igen. A 7. cikk szerinti eljárás 2018. szeptember 18-án indult meg Magyarország ellen az Európai Parlament kezdeményezésére a rendszerszintű jogállami problémák miatt. Hat év elteltével az eljárás megakadt az első pontnál. A továbblépéshez (vagy az eljárás megszüntetéséhez) a tanácsnak kellene szavazást tartania (négyötödös többséggel), vagy még ez előtt ajánlásokat intéznie a magyar kormányhoz. Erre azonban láthatóan nincs semmilyen készség, így az eljárás jövője bizonytalan.

A 7. cikk szerinti eljáráson túl az éves jogállamisági párbeszéd keretében négy uniós tagállam is napirenden lesz a keddi tanácsülésen: Ausztria, Hollandia, Lengyelország és Málta.

Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor katonájának tekintik Várhelyi Olivért az Európai Parlamentben

Bírósági meghallgatás a gyermekvédelmi törvény és a Klubrádió ügyében

A következő hetekben két, Magyarország ellen megindult kötelezettségszegési eljárás ügyében is meghallgatást tart az Európai Bíróság. Előbb november 19-én délelőtt az úgynevezett gyermekvédelmi törvény; a téma jelentőségére való tekintettel az összes (27) bíró részvételével. December 2-án pedig a Klubrádió elvett frekvenciájának ügyében indult és ugyancsak a bíróság elé került eljárás lép a meghallgatás szakaszába nagytanácsi formációban, vagyis a szokványosnál több bíró részvételével.

Mindkét kereset ügyében a főtanácsnoki indítvány lesz az eljárás következő állomása, csak ezután hozzák meg döntésüket a bírák. Bírósági források lapunknak a nyári szünet előttre becsülték az ítélet meghozatalát az Európa-szerte széles körben homofóbnak tartott magyar gyermekvédelmi törvényről. A per írásos szakasza január 18-án zárult le. Meglehetősen nagy késéssel, csak tíz hónapra rá tartják a szóbeli meghallgatást. A hosszú átfutási idő elsődleges oka forrásaink szerint az, hogy példátlan módon tizenhárom uniós tagállam és az Európai Parlament is bekapcsolódik az eljárásba beavatkozóként az Európai Bizottság oldalán, a magyar kormánnyal szemben. A csatlakozók is megtehették írásbeli észrevételeiket, ami technikailag elhúzta a folyamatot.

A kifogásolt törvényt 2021 júniusában szavazta meg a magyar parlament, mire az Európai Bizottság már 2021. július közepén kötelezettségszegési eljárást indított. A testület szerint a magyar jogszabály számos ponton sérti az uniós jogot, így az audiovizuális médiaszolgáltatásokról, az e-kereskedelemről és a szolgáltatásokról szóló irányelvet. A bizottság továbbá úgy véli, hogy „a rendelkezések sértik az emberi méltóságot, a véleménynyilvánítás és az információszabadság, a magánélet tiszteletben tartásához való jogot, valamint a megkülönböztetés tilalmára vonatkozó jogot”. A bizottság szerint a magyar törvény az EU-ról szóló szerződés 2. cikkében lefektetett uniós értékeket is sérti.

A kormányok közül Ausztria, Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia csatlakozott a keresethez.

Amikor a magyar parlament elfogadta a vitatott módosításokat, összesen húsz ország ítélte el a melegeket a pedofilokkal összemosó módosításokat több különböző nyilatkozatban és állásfoglalásban. A jogállamisági mechanizmus megsemmisítése érdekében a magyar és a lengyel kormány által indított – és végül elbukott – perben tíz kormány sorakozott fel az Európai Bizottság mögött. Ennek nem csak az a jelentősége, hogy ezek az országok elvi támogatást nyújtanak; a perben ők is kifejthetik jogi érveiket, kérdéseket tehetnek fel és észrevételeket fogalmazhatnak meg.

Ehhez kapcsolódóan: A leendő EU-s külügyi főképviselő szerint amíg csak szükséges, támogatni kell Ukrajnát

Valószínűleg jövő nyárig várni kell az ítéletre

A magyar kormánnyal folytatott sikertelen párbeszéd után az Európai Bizottság 2022. július 15-én bejelentette, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) elé utalják az ügyet, de végül csak 2022. december 19-én adták be a keresetet. Ehhez képest közel két évet kellett várni a meghallgatásra, és bírósági forrásaink szerint legalább további fél évet kell az ítélethozatalra, amelynek időpontját jövő nyárra becsülik.

A Klubrádió frekvenciájának megvonása ügyében is 2021 júniusában indult kötelezettségszegési eljárás, miután az Európai Bizottság aránytalannak, átláthatatlannak és – ami ebből következik – szabálytalannak tartotta a Médiatanács erre vonatkozó döntését. A kormánynak ebben a kérdésben sem sikerült eloszlatnia a kételyeket, így a gyermekvédelmi törvénnyel együtt ez a dosszié is az Európai Bíróságon landolt, amely december 2-án tartja a meghallgatást.

  • 16x9 Image

    Gyévai Zoltán

    Gyévai Zoltán a Szabad Európa brüsszeli munkatársa. Több mint harminc éve újságíró, ebből 25 évet Brüsszelben dolgozott tudósítóként. Pályáját az Esti Hírlapnál kezdte, majd a Köztársaság című hetilap és a Magyar Hírlap külpolitikai rovatának tagja volt. Ez utóbbit és a Figyelőt az EU központjából tudósította éveken keresztül. A BruxInfo brüsszeli uniós hírportál alapítója és főszerkesztője. Másfél évtizeden át az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának állandó uniós szakértője.

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG