Kiss Judit Ágnes József Attila-díjas költő Szó című verséről van szó, amelynek szövegét a szerző tudta és beleegyezése nélkül változtatta meg a Katolikus Pedagógiai Intézet és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a 10. osztályosoknak szóló irodalom-szöveg- és feladatgyűjteményében. Megszólalt a kiadó.
Ismert versről van szó, amelyet az irodalomórákon gyakran tanítanak, mert nyelvezete, hangneme közel áll a fiatalokhoz, a kivándorlásról és az azzal kapcsolatos dilemmákról szól.
Az eredeti vers így szól:
„Maradj, mert meg kell védeni / Kinek nincs is hova, / Legyen szegény, hajléktalan, / Zsidó, meleg, roma.”
Az iskolai szöveggyűjteményben ez így jelent meg:
„Maradj, mert meg kell védeni / Kinek nincs is hova, / Legyen szegény, hajléktalan, / Zsidó, magyar, roma.”
A szerző, akinek egyik meséje a Meseország mindenkié című könyvben volt olvasható, a történtekről elsőként beszámoló Népszavától tudta meg, hogy változtattak versének szövegén, amihez nem járult volna hozzá, ha előzetesen kikérik a véleményét. Az írónő ugyanakkor a lapnak elmondta: még arról sem tudott, hogy a Szent Imre-tankönyvek 10. osztályosoknak készült kötetében megjelenik a verse, pedig ilyenkor jellemzően megkeresik a szerzőket, neki például „a reformátusok fizetnek is jogdíjat”. Azt mondta, felveszi a kapcsolatot a kiadóval, és megkérdezi, hogy találtak rá versének erre a változatára.
A Szabad Európa is kereste az ügyben először a Katolikus Pedagógiai Intézetet, ott azt választ kaptuk, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) az illetékes. Elküldtük kérdéseinket az MKPK-nak. Egyebek között arról érdeklődtünk, miért nem keresték meg a szerzőt, hogy változtatni kívánnak a vers szövegén, és miért érezték szükségét annak, hogy a meleg kifejezés ne szerepeljen a József Attila-díjas költő verésben. Az MKPK szerkesztőségünknek az alábbi választ küldte.