Öt gondolat a beszélgetésből:
(1) A magyar biztosjelöltnek szánt egészségügyi és állati jóléttel foglalkozó terület a korábban szóba kerülő portfólióhoz hasonlóan tagállami hatáskörbe tartozó kérdés, de a korábbi felvetéssel ellentétben létező feladatkör.
(2) Elsőre nem tűnhet fontosnak ez a két témakör, de mindkét területen lehet bizonyítani. Az egészségügy kiemelt figyelmet kapott a koronavírus-járvány idején, amikor bebizonyosodott, hogy szükséges, van értelme a közös, összehangolt európai uniós fellépésnek, az állati jólét kérdése pedig szorosan kapcsolódik a mezőgazdasághoz és a gazdák helyzetéhez, hiszen az ő költségeiket befolyásolják a jószágokra előírt tartási vagy szállítási szabályok.
(3) A névsorból az is kitűnik, hogy az elnök a bizottság működésének átalakítására készül. Azt igyekszik elérni, hogy a biztosok munkájuk összehangolásával közös eredményeket érjenek el, ne csak az egyéni teljesítményekre koncentráljanak. Ez a változás része annak a javaslatcsomagnak, amelyet Mario Draghi korábbi európai jegybankelnök és olasz miniszterelnök állított össze Európa versenyképességi lemaradásának leküzdésére.
(4) Jól látszik a területek leosztásából, hogy az újraválasztott bizottsági elnök ügyesen zsonglőrködött a posztokkal. Ursula von der Leyen igyekezett az európai parlamenti erőviszonyoknak megfelelően dönteni és ezzel gördülékennyé tenni a meghallgatásokat és a jelöltek megszavazását, ahol kétharmados többségre van szükség.
(5) Több név és portfólió kapcsolata meglepetés; például az olasz Raffaele Fitto és a kohéziós portfólió. Brüsszeli tudósítónk szerint ha véglegesítik a Giorgia Meloni embereként emlegetett jelöltet, az nem fogja azt jelenteni, hogy változna a bizottság számonkérő hozzáállása a magyar kormánnyal szemben a visszatartott pénzek ügyében.
Ez a Messziről jött ember, a Szabad Európa podcastsorozata a magyar kormány és az Európai Unió, a közösség intézményeinek ügyeiről. Célunk, hogy ne csak az EU erőközpontjaiból hazatérő magyar politikusok beszámolóiból ismerhessük meg a fejleményeket, döntéseket és viszonyokat, hanem objektív és független képet alkothassunk állandó brüsszeli tudósítónk, Gyévai Zoltán segítségével.