Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Mesterséges intelligenciával téríti meg a romániai híveket a legnagyobb kínai keresztény szekta


Egy föld alatti katolikus templom a dél-kínai Kuangtung tartományban
Egy föld alatti katolikus templom a dél-kínai Kuangtung tartományban

A Mindenható Isten Egyháza, Kína egyik legnagyobb keresztény szektája világszerte követőkre talál, és újabb eredményeket ér el Romániában, ahol a csoport online tevékenysége új híveket vonz ellentmondásos tanításaihoz, és segíti jelenlétének növelését Közép- és Kelet-Európában.

Az online prédikációk és egy nyüzsgő virtuális közösség révén szektának bélyegzett és Kínán belül üldözött kínai keresztény csoport új tagokat talál Romániában.

A Mindenható Isten Egyháza (CAG) – más néven Keleti Villám – világszerte milliós követőtáborral rendelkezik, és 2018 óta van online jelen Romániában. Az utóbbi időben egyre több WhatsApp-csoport és Facebook-oldal jelent meg. Csak az elmúlt évben több oldaluk jött létre, sok közülük több mint ötvenezer tagot számlál. Ezek mind román nyelvűek, de az adminisztrátorok jelentős része más európai országokból – például Spanyolországból, Görögországból, Franciaországból és Szerbiából – irányítják őket, bár néhányan Romániában is tevékenykednek.

A Szabad Európa több tucat román nyelvű online csoportot azonosított, amelyek a Mindenható Isten Egyházához köthetők, több tízezertől akár több százezer tagig terjed a követőbázisuk, és naponta kétszer tartanak prédikációt. Bár az oldalak tele vannak felemelő himnuszokkal és prédikációkkal, az egyház alapvető tanítása szerint Jézus kínai nőként tért vissza a földre, hogy elhozza az apokalipszist.

„Az egyik oka annak, hogy növekedni tudnak, az, hogy olyan üzenetet közvetítenek, amely vonzó azok számára, akik már erős keresztény háttérrel rendelkeznek – mondta Holly Folk, a Western Washington University professzora, aki 2016 óta közelről tanulmányozza a Mindenható Isten Egyházát. – A legtöbben, akik csatlakoznak, már ismerik az alapokat. Ez nem egy olyan mozgalom, amelybe könnyen bele lehet csöppenni, ha nincs az embernek vallási tapasztalata.”

A Mindenható Isten Egyháza romániai tagozatának Facebook-oldala
A Mindenható Isten Egyháza romániai tagozatának Facebook-oldala

Bár a Mindenható Isten Egyházáról sok részlet továbbra is rejtélyes – például hogy kik finanszírozzák és irányítják a működését Kínában és külföldön –, Romániában növekvő követőtábora újabb fejezetet jelent a kereszténységből eredő kínai mozgalomnak. Miközben terjeszti az üzenetét, egyre nagyobb nyomás nehezedik rá a kínai hatóságok részéről mind Kínában, mind külföldön.

A keleti villám Nyugatra tart

Folk szerint a csoport erőteljes online jelenlétéről ismert, ami részben annak köszönhető, hogy tagjai biztonsági aggályokkal küzdenek Kínában. Az egyházat évtizedek óta célkeresztben tartja a Kínai Kommunista Párt, amely üldöztetést indított ellene. Ennek következtében sok tag külföldre menekült, és menedékjogot kért az üldöztetés elől. „A biztonság komoly aggodalomra ad okot. Kínában célpontnak számítanak, és sok országban aggódnak a bevándorlási státuszuk miatt – mondta. – Ez az egyik oka annak, hogy a tevékenységük nagyrészt online zajlik, és gyakran álnevet használnak.”

Az egyház nem válaszolt a Szabad Európa megkeresésére.

Zsao Vejsan, egy volt fizikatanár 1989-ben Kína északkeleti részén alapította a mozgalmat, amely az apokaliptikus próféciákra összpontosít, és azt hirdeti, hogy Krisztus egy Yang Xiangbin nevű kínai nőként tért vissza, akivel Zsao saját állítása szerint közvetlen kapcsolatban áll. Miután 1995-ben Peking betiltották és szektának minősítették, Zsao állítólag az Egyesült Államokba menekült, ahol 2000-ben menedékjogot kapott. Úgy tartják, hogy Yang Xiangbin is az Egyesült Államokban él.

A Mindenható Isten Egyháza egyik alapvető hittétele szerint a Kínai Kommunista Párt – amelyet „nagy vörös sárkánynak” nevez – elleni ellenállás kulcsfontosságú próbatétel az üdvösség elnyeréséhez.

A Mindenható Isten Egyházát promotáló kép
A Mindenható Isten Egyházát promotáló kép

A hívek buzgósága és az antikommunista meggyőződés, valamint a Kínai Kommunista Párt mély gyanúja a kereszténységgel és a vallási szektákkal szemben Peking célkeresztjébe tette az egyházat. Egy 2014-es eset során – amelyet kamerával rögzítettek és széles körben terjesztettek Kínában – a kínai rendőrség azt állította, hogy a CAG tagjai halálra vertek egy nőt egy McDonald’sban, miután visszautasította, hogy csatlakozzon hozzájuk. A kínai hatóságok a felháborodást kihasználva tovább szigorítottak az egyház elleni fellépésen – letartóztatások sorozatát indították el –, bár a szakértők szerint az eset valószínűleg egy megzavarodott ember tette volt; a Mindenható Isten Egyháza nem az erőszakosságáról híres.

A kommunista párt nyomása miatt a CAG tagjai külföldre kényszerültek. Sokan kértek menedékjogot az Egyesült Államokban, Kanadában, Ázsia egyes részein, például Japánban és Tajvanon, valamint Nyugat-Európában. Spanyolország – ahol a szekta romániai jelenlétének sok adminisztrátora tartózkodik – vezető európai célállomás lett: ide több mint ötszáz menedékkérelmet nyújtottak be.

Massimo Introvigne Olaszországban dolgozó szociológus és ügyvéd évtizedek óta kutatja ezt az egyházat. Nemrégiben azt írta, hogy néhány menedékjog iránti kérelmet elutasítottak, és hogy a kínai hatóságok szerepet játszottak abban, hogy megpróbálják visszatéríteni a CAG tagjait Kínába. „A kínai nagykövetségek és konzulátusok továbbra is ellátják azokat az országokat, ahová a menekültek megérkeznek, ellenséges információkat adnak a CAG-ról az ottani bíróságoknak” – írta a hónap elején.

A romániai fejezet

Az összes januári romániai prédikáció, amelyeken a Szabad Európa részt vett, online zajlott, és bár biztosították, hogy hamarosan személyes találkozók is lesznek, egyik csoport sem osztott meg konkrét információt ezzel kapcsolatban.

Az egyik januári prédikáción harminc ember vett részt, és egy nő tartotta, aki román nevet használt. Azt mondta, hogy Szingapúrból származik, de egy román férfi felesége, és Spanyolországban él. Az egy hét alatt megtekintett igehirdetések mind román nyelven zajlottak, és az ortodox istentisztelet, a romániai kereszténység uralkodó formája szerinti tempót és képeket használtak.

A Mindenható Isten Egyháza által működtetett egyik Facebook-csoport, amely rendszeresen posztol mesterséges intelligencia által generált képeket
A Mindenható Isten Egyháza által működtetett egyik Facebook-csoport, amely rendszeresen posztol mesterséges intelligencia által generált képeket

Néhány prédikációt románok vezettek. Az egyik román csoport adminisztrátora, egy hatvanas éveiben járó nő – aki anonim módon beszélt a Szabad Európának a CAG-gal végzett önkéntes munkájáról – elmondta, hogy ő vette át a Facebook-csoport irányítását, miután az egyház kínai tagjai létrehozták, és hogy az ő feladata bemutatni a potenciális új tagoknak a Mindenható Isten Egyháza teológiáját. Ő maga is megtért, megosztotta saját történetét: „Egész életemben nem volt időm templomba járni, a gyermekeimet neveltem, dolgoztam, de most minden kérdésemre megtaláltam a választ.”

A romániai online közösség növekvőben van. A termékeny Facebook- és WhatsApp-csoportok YouTube-oldalakhoz kapcsolódnak – ami rávilágít a növekvő közösségimédia-jelenlétre –, amelyek dalokat és a CAG hitét bemutató, ügyesen elkészített rövidfilmeket tartalmaznak. Egyes csoportok egyetlen hét alatt több ezer új követőre tettek szert és egy hónap alatt több mint tízezer új posztot tettek közzé.

A Szabad Európa nem tudta ellenőrizni, hogy a tagok és bejegyzések mindegyike valódi-e. A közzétett képek és videók közül úgy tűnik, hogy sok mesterséges intelligencia által generált, ahol a CAG tanításait kombinálták a Romániával kapcsolatos ortodox vallási témákkal. Annak ellenére, hogy nagymértékben használják a posztok létrehozásához a mesterséges intelligenciát, a CAG-nak nyilvánvalóan vannak hívő román tagjai.

Egy román nő, aki online prédikációt tartott, elmondta, hogy bár csatlakozott a kínai szektához, továbbra is részt vesz a helyi román ortodox templom istentiszteletein. Hozzátette, hogy egyre növekszik a román taglétszám, állítása szerint rendszeresen találkoznak személyesen.

„Az egyház tagjai hisznek az üzenetükben, és helyi tagokat akarnak bevonni, valamint helyi vezetőket szeretnének szolgálatra hívni” – mondta Folk. – Egy hagyományt nem lehet csupán honlapokkal fenntartani.”

Szerzők: Simona Cârlugea, a Szabad Európa román szolgálatának bukaresti és Reid Standish, a Szabad Európa kínai nemzetközi ügyekért felelős prágai tudósítója.
XS
SM
MD
LG