Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A magyar kormány ismét megpróbál orosz üzletembereket és politikusokat levetetni az uniós szankciós listáról


Szijjártó Péter magyar és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában 2024. december 2-án
Szijjártó Péter magyar és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában 2024. december 2-án

A Szabad Európa orosz nyelvű oknyomozó részlege megtudta, hogy kiket akar a magyar kormány levetetni az uniós szankciós listáról. Nagyjából ugyanazokat az orosz oligarchákat, akik mentesítését már korábban is kérte.

Budapest kész megvétózni az Oroszország elleni európai szankciók kiterjesztését, ha nem mentesítenek számos oroszt személyt – írta a Reuters kedden. A cikkből nem derül ki, kikről van szó.

A magyar követelésekről szóló információkat megerősítette egy, a brüsszeli egyeztetésekre rálátó uniós tisztviselő és a Szabad Európa egyik diplomáciai forrása is, aki elárulta a magyar kormány által mentesíteni kívánt oroszok nevét.

Az uniós szankciókat Oroszországgal szemben félévente egyhangú szavazással kell megújítani. A magyar kormány gyakran használta ezeket a lehetőségeket alkudozásra.

Korábbi cikkünk a témában: A magyar kormány kilenc embert törölne az EU-s szankciók listájáról

Szijjártó Péter külügyminiszter hétfőn a Facebookon azt írta: Budapest nem járul hozzá ahhoz, hogy elhamarkodottan meghosszabbítsák a személyekre vonatkozó szankciókat.

A szankciók két részből állnak, megújításuk nem ugyanakkor esedékes. Az egyik gazdasági intézkedéseket tartalmaz, a másik pedig több mint 2400 személyt és szervezetet, és vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat rendel el.

A magyar kormány a következő személyek mentesítését kéri

  • Aliser Uszmanov: Oroszország egyik leggazdagabb üzletembere. A háború kezdete, vagyis 2022. február 28. óta uniós szankciók hatálya alatt áll. Az EU indoklása szerint Kreml-barát oligarcha, „Vlagyimir Putyin egyik kedvenc oligarchája”, aki „Putyinnak frontol, és megoldja az üzleti problémáit”.
  • Gulbahor Iszmajlova: Uszmanov húga. 2022. április 8. óta szerepel a szankciós listán, miután testvére külföldi vagyonának egy része az ő nevén van.
  • Mihail Fridman: Az Alfa-Bank társalapítója, nagybefektető, pénzügyi csoportja a korlátozások előtt aktív volt az uniós országokban. 2022. február 28-án vezették be ellene a szankciókat , mert az EU szerint „olyan gazdasági ágazatokban vesz részt, amelyek jelentős bevételi forrást biztosítanak az orosz kormánynak”.
  • Pjotr Aven: Mihalik Fridman társa, az Alfa-Bank másik alapítója. 2022. február 28-án vezették be ellene az uniós szankciókat.
  • Dmitrij Mazepin: Az Uralchem társtulajdonosa. Ő is találkozott Putyinnal az Ukrajna elleni háború indításának napján, 2022. február 24-én. 2022 márciusa óta áll uniós szankciók hatálya alatt.
  • Vjacseszlav Mose Kantor: Üzletember, az Európai Zsidó Kongresszus volt vezetője. 2022. április 8. óta szerepel a szankciós listán, az indoklás szerint orosz oligarcha, akinek „szoros kapcsolatai vannak Vlagyimir Putyin elnökkel”.
  • Musza Bazsajev: Az Alliance Csoport vezetője, olajmágnás. 2022 áprilisa óta van a szankciós listán. Az EU szerint vállalkozásain keresztül az orosz gazdaság stratégiai ágazatait támogatja.

A felsorolt üzletemberek mind megtámadták az ellenük kiszabott szankciókat az uniós bíróságon, de továbbra is korlátozás alatt állnak.

Ehhez kapcsolódóan: A magyar kormány csak „pakstalanítani” tudta a friss uniós szankciós listát

A magyar kormány Mihail Degtyarev orosz sportminiszter mentesítését is kéri, aki 2014. július 25. óta áll uniós szankciók hatálya alatt, mert az Állami Duma képviselőjeként bejelentette az Ukrajnából 2014. április 7-én kivált, vitatott státuszú Donyecki Népköztársaság moszkvai „nagykövetségének” megnyitását.

Az EU szankciós listáját rendszeresen felülvizsgálják és bővítik a 27 tagállam egyhangú támogatásával. Magyarország már többször fenyegetőzött azzal, hogy él vétójogával, ha nem kap különböző engedményeket Brüsszeltől. Orbán Viktor miniszterelnök szerint az uniós szankciók jobban sújtják a tagállamokat, mint Oroszországot. Brüsszel ugyanakkor úgy véli, hogy a szankciókkal kapcsolatos egységes álláspont nélkül az EU elveszíti fő eszközét a Moszkva elleni nyomásgyakorláshoz.

A Szisztema, a Szabad Európa orosz nyelvű oknyomozó részlege megkeresést küldött valamennyi említett személynek és képviselőiknek, valamint a magyar külügyminisztériumnak, de a cikk megjelenéséig nem kapott választ.

Ehhez kapcsolódóan: Az orosz agresszió harmadik évfordulóján jön az újabb szankciós csomag

XS
SM
MD
LG