Egy hajléktalan anya és kisgyermeke alszik egy éjszakai buszon, amely az iráni főváros, Teherán üres utcáin kanyarog. Ők is azok közé az irániak közé tartoznak, akik elkeserítő anyagi helyzetük miatt a nyilvános buszokon alszanak - és egyre többen vannak ilyenek.
Az anyáról és lányáról készült fotók virálisan terjedtek el a közösségi médiában és rávilágítottak az országban egyre mélyülő szegénységre. Iránban a gazdaságot a kemény amerikai szankciók, a koronavírus-járvány és az évek óta tartó rossz gazdálkodás sújtja.
Az iráni média által "buszon alvók" néven emlegetett emberekről először a teheráni székhelyű Tejaratnews című szaklap számolt be december 29-én.
A kiadvány cikke szerint sokan közülük alantas munkát végző lakosok. Mivel lakbérre nem futja, jegyet vásárolnak a buszjárat végállomásáig. Az órákig tartó út alatt sokan a téli hideg elől keresnek menedéket és bepótolják a kimaradt alvást. Általában a reggeli csúcsforgalom előtt szállnak le a buszról - számolt be a lap.
Iráni médiajelentések szerint Teheránban és annak külvárosaiban az elmúlt évben mintegy 50 százalékkal ugrott meg a lakbér. A fővárosban a lakosok jövedelmük 60-70 százalékát költik lakhatásra - írják a beszámolók.
"Számukra a busz olyan, mintha olcsó teheráni szállást vennének ki. De még ez az olcsó szállás is 360 000 és 750 000 tomán körüli összegbe, azaz 12-30 amerikai dollárba kerül nekik havonta" - számolt be a Tejaratnews.
"Napközben mindegyikük elfoglalt [dolgozik], éjszaka pedig itt keresnek menedéket" - mondta a Tejaratnewsnak egy meg nem nevezett buszsofőr. "Ne gondolják, hogy mindannyian [drog]függők. Mindegyiküknek van munkája".
A félhivatalos iráni ISNA hírügynökség, amely közzétette a buszon alvókról készült képeket, arról számolt be, hogy Teherán nyilvános buszai az egyetlen biztonságos alvóhelyet jelentik sok szegény iráni számára, akik munkásként vagy utcai kereskedőként keresik a kenyerüket.
"A buszok ezeken a hideg éjszakákon tele vannak hajléktalan nőkkel, férfiakkal, sőt gyerekekkel is, akik más és más okokból kötöttek ki itt" - írta az ISNA.
A hírügynökség azt állította, hogy a buszokon alvók közül sokan nem hajlandók menedékhelyekre menni, mert szerintük azok koszosak. Egyes jelentések szerint nincs elég menedékhely, mert a városban megugrott a hajléktalanok száma.
A probléma lekicsinylése
A buszon alvókról készült fotók és a médiabeszámolók reakcióra késztették az iráni tisztviselők is. Ők viszont megpróbálták lekicsinyelni a problémát azzal, hogy sok éjszakai buszon alvó drogfüggő. Egyes tisztviselők azzal vádolták a külföldi székhelyű, perzsa nyelvű médiumokat, hogy az ügyet felhasználva "negatív propagandát" terjesztenek az országról.
Mahmud Tarafo'e, a teheráni buszvállalat ügyvezető igazgatója azt állította, hogy a probléma kevésbé elterjedt, mint ahogyan arról beszámoltak.
"Honnan tudjuk megmondani, hogy egy [buszon] utazónak van-e alvóhelye vagy nincs?" - idézte szavait az IRNA állami hírügynökség január 1-jén.
"Nem tagadjuk ennek a jelenségnek a létezését, de ez egy társadalmi és gazdasági kérdés és a Teheráni Autóbusz Társaságnak nincs szerepe benne. A múltban is tapasztaltuk, hogy drogfüggők aludtak a buszokon".
Ahmad Ahmadi Sadr, a teheráni önkormányzat jóléti osztályának ügyvezető igazgatója azonban azt mondta, hogy Teherán 20 különböző területén már 20 buszt jelöltek ki a hajléktalanok számára, hogy ezen a télen ott aludjanak.
Mehdi Chamran, a teheráni városi tanács vezetője a maga részéről a polgármestert idézte, aki azt mondta, hogy a buszokban alvókat egy meg nem nevezett helyre fogják áthelyezni. További részletekkel nem szolgált.
"Vannak problémák, de bármit is teszünk a munkánkat [félreértelmezik]" - mondta január 4-én. "A hazai és a külföldi média vizsgál minket. A külföldi hírügynökségek elfelejtették, hogyan élnek a szemétszedők [olyan városokban, mint] London vagy [más] országokban".
Időzített bomba
A Szabad Európához tartozó Radio Fardának adott interjújában Mehrdad Darvispur svédországi szociológus azzal vádolta az iráni hatóságokat, hogy megpróbálják elbagatellizálni a kérdést. "Ez nemhogy nem segít a megoldásában, de a kérdés tovább fog nőni, és [időzített bombává válik]" - mondta.
Az irániak a közösségi médiában osztották meg a buszokban alvó hajléktalanokról készült képeket és aggodalmukat fejezték ki az országban növekvő szegénység miatt.
"Ez Teherán" - írta Vahid Dzsafari Twitter-felhasználó, aki egy videót tett közzé egy buszon alvó emberekről. "A kedves iráni emberek szegénysége napról napra nő".
"Hogyan nem törheti össze az ember lelkét, ha ezeket a képeket látja?" - írta Elham Zohrevand újságíró a Twitteren, miközben megosztotta a buszon alvó hajléktalan anyáról és gyermekéről készült fotót.
A hajléktalanság Iránban az elmúlt években jelentősen megnőtt, mivel megfigyelők szerint milliók szorultak szegénységbe. Az iszlám köztársaságban élő hajléktalanok pontos száma nem ismert.
Az iráni média beszámolói szerint a hajléktalanok kartondobozokban, hidak alatt vagy autókban kényszerülnek aludni.
A Sarvand című napilap 2016-ban azzal sokkolta a nemzetet, hogy a fővároson kívül sírokban alvó hajléktalanokról közölt fotókat.
Ahmad Tavakoli volt törvényhozó, aki tagja a legfelsőbb vallási vezető, Ali Hamenei ajatollah tanácsadó testületének, tavaly azt mondta, hogy a mintegy 84 milliós országban az emberek 60 százaléka a szegénységi küszöb alatt él.