Történelmi áttekintés - és betekintés a táskákba.
Az amerikaiak fekete bőrtáskáját "nuclear football", azaz atomfoci néven emlegetik.
Az orosz tisztek kezében lévő keményfedeles aktatáska pedig a "Cheget", ami Oroszország egyik kaukázusi hegyéről kapta a nevét.
Mindkét ország bőröndje ott lesz június 16-án, amikor Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozik Genfben. Az aktatáskák valóban képesek előidézni a világvégét, mert tulajdonosuk a világon akárhonnan atomtámadást indíthat.
Az amerikai "atomfoci" lényegében egy bőrborítású fémtáska, kommunikációs eszközökkel és több füzettel. Az egyik igen komor forgatókönyvet tartalmaz: atomcsapások lehetséges célpontjait. Ezenkívül található benne egy lista azokról a titkos bunkerekről, ahol menedéket találhat magának az elnök és stábja atomtámadás esetén.
Állítólag egy tervezett atomháború, a Dropkick művelet korai terve után kapta a nevét az amerikaiak bőröndje, arra utalva, hogy egy labda szükséges a rugás elindításához.
Először az 1962-es kubai rakétaválság után lehetett látni a táskát. John F. Kennedy elnök meggyőzte tanácsadóit, hogy az Egyesült Államok legyen felkészülve egy azonnali atomcsapás indítására, garantálva, hogy közvetlenül az elnöktől érkezzen ennek elrendelése.
Az elnöknél emellett van egy "keksz" néven emlegetett kártya azokkal a kódokkal, amelyekkel igazolni tudja, hogy valóban a főparancsnok adja ki az utasításokat az "atomfocin" keresztül. Ha az elnök cselekvőképtelen, az alelnök veszi át ebben is az elnök szerepét.
A bőrönd hordozóit az amerikai hadsereg hat szolgálati ágáról felváltva választják ki, és az ország egyik legszigorúbb átvilágításán esnek át.
Ennél lényegesen kevesebbet tudunk arról a rendszerről, aminek segítségével az orosz vezetők indíthatnának atomcsapást. A jelentések szerint 1983 óta használja ezeket az aktatáskákat a Kreml, és egy orosz múzeumnak köszönhetően egy korai verziójukba bele is pillanthatunk.
Ezt az aktatáskát Borisz Jelcin használta 1991-99 között.
A bal oldali gombokon "ajánl, törlés és megerősítés" olvasható. A jobb oldali piros gombon lévő felirat: "adás" (transmit). Az eszközt állítólag a korábbi Szovjetunió idős vezetőinek kedvéért tervezték rendkívül egyszerűre.
Az orosz bőröndvivők állítólag mindig tengerésztiszt egyenruhában vannak, hogy kitűnjenek a tömegből.
A június 16-i svájci találkozón a szakavatottak talán kiszúrhatják az orosz és az amerikai bőröndöket. Korábbi hasonló eseményeken ezek a vezetőktől általában pár méterre voltak.