Folytatódnak a harcok Kelet-Ukrajnában, európai vezetők látogattak Kijevbe
Mario Draghi, Klaus Iohannis, Emmanuel Macron és Olaf Scholz a Kijevhez közeli Irpinyben 2022. június 16-án
Ukrajnába érkezett csütörtökön a francia elnök, a német kancellár és az olasz kormányfő jórészt szimbolikus látogatásra, miközben az orosz haderő egyre hevesebben támadja a stratégiai fontosságú Szeverodonyecket, amelyet már szinte teljesen elfoglalt.
Emmanuel Macron, Olaf Scholz és Mario Draghi a hivatalos párizsi tájékoztatás szerint Lengyelországon keresztül utazott Kijevbe, ahol csatlakozott hozzájuk Klaus Iohannis román államfő is.
A francia elnök az érkezést követően kiemelte, hogy az Európai Unió három legnagyobb gazdaságának vezetőjeként a közösség szolidaritását fogják kifejezni ukrán kollégájuk, Volodimir Zelenszkij felé.
Hasonlóan nyilatkozott a német kancellár is, ugyanakkor leszögezte, hogy ezenfelül azt is egyértelművé kívánják tenni, hogy minden téren folytatni fogják Ukrajna támogatását, legyen szó a humanitárius, a pénzügyi vagy a fegyverszállítások dimenziójáról.
Ukrajna többször is bírálta Franciaországot és Németországot, illetve kisebb mértékben Olaszországot is, amiért nem álltak ki gyorsabban és határozottabban Oroszországgal szemben, valamint késlekednek a fegyverszállítmányokkal.
Az európai vezetők ellátogattak Irpinybe, ahol Macron közölte: vannak jelei annak, hogy az oroszok háborús bűncselekményeket követtek el Kijev peremén. Nyilatkozatában emellett elítélte a barbarizmust, és a helyi lakosok bátorságát méltatta.
Nem csitulnak az összecsapások
Harctéri jelentések szerint Moszkva jelenleg Luhanszk régió északi részére összpontosít, ahol egyszerre kilenc irányból támadja a védelmi erőket.
„Folytatódnak a heves harcok Luhanszkért” – írta csütörtökön Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, hozzátéve, hogy az ellenség katonai repülőgépeket, tüzérséget és gránátvetőket is bevet.
Már hetek óta nagy erőkkel zajlik Szeverodonyeck ostroma. A stratégiai fontosságú város feletti uralom megszerzése lehetővé tenné az orosz hadsereg számára a további nyugati előrenyomulást Szlovjanszk és Kramatorszk felé.
A brit védelmi minisztérium friss értékelésében aláhúzta, hogy bár a város védői továbbra is rendkívül nehéz helyzetben vannak, az ukrán hadvezetésnek valószínűleg sikerült kivonnia a területről az erői nagy részét.
A bejegyzésben arra is kitértek, hogy Oroszország minden bizonnyal komoly nehézségekkel néz szembe elesett katonái pótlása terén.„Ahogy az ukrán hatóságok állítják, egyes – jellemzően hat-nyolcszáz katonából álló – orosz zászlóaljharccsoportok (BTG) most mindössze harmincfősek” – húzták alá.
Rámutattak, hogy Moszkvának a páncélosok és tüzérségi fegyverek terén jelentkező fölénye kevésbé lesz releváns a városi harcok során, ami lassíthatja az oroszok előretörését.
Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke arról számolt be, hogy a számottevő túlerő önmagában még nem garancia arra, hogy az orosz hadsereg meg is fogja tudni szilárdítani az ellenőrzést a Donyec-medence felett.
„A számok egyértelműen az oroszoknak kedveznek. Azonban a háborúban nincsenek elkerülhetetlen helyzetek. A háború sok-sok fordulatot vehet, ezért nem mondanám, hogy elkerülhetetlen” – mondta a CNN kérdésére a kelet-ukrajnai orosz győzelem esélyeiről.
Eközben az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy mintegy 12 ezer civil rekedt Szeverodonyeckben, akiknek fogytán vannak a készleteik, egyebek mellett élelmiszer- és gyógyszerhiány van, sokan az Azot vegyi üzem föld alatti bunkereiben húzták meg magukat.
„A víz és a higiénia hiánya komoly aggodalomra ad okot, mivel az emberek sokáig nem tudnak túlélni víz nélkül” – hangoztatta Saviano Abreu, az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatalának (OCHA) szóvivője.
Oroszország szerdán fegyverletételre szólította fel a gyárban menedéket kereső ukrán katonákat, azt ígérve, hogy humanitárius folyosót nyitnak az ott-tartózkodó civilek számára a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok területei felé. Ukrajna nem reagált az ultimátumra.
Ugyancsak előző nap az Egyesült Államok újabb egymilliárd dolláros fegyverszállítmányt jelentett be. A Pentagon közlése szerint egyebek mellett 18 tarackot, hozzájuk 36 ezer lőszert, két Harpoon partvédelmi rendszert, tüzérségi lövedékeket, telekommunikációs eszközöket és éjjellátó készülékeket küldenek.
„Fogytán a lőszer” – Élet a dél-ukrajnai mikolajivi fronton
1/10Egy tüzérségi támadásban keletkezett kráter és a benne lévő orosz katonai fegyverek mellett áll egy ukrán katona Mikolajivnél. A fekete-tengeri régiónak kiemelt stratégiai jelentősége van: elzárja az utat egy másik, még nagyobb kikötőváros, Odessza felé
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
2/10Megsemmisített orosz tankok és katonai járművek egy mikolajivi réten. Vadim Skibitszkij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője elmondta a The Guardiannek, hogy az ukránok azért állnak vesztésre az oroszokkal szemben, mert nincs elég lőszerük. Ukrajna naponta öt-hatezer lövedéket használ el, és „majdnem mindet tartalékát felhasználta már”
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
3/10Az 54 éves ukrán katona, Andrij rövid pihenőt tart egy mikolajivi lövészárokban
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
4/10Szinte folyamatos az orosz csapatok ostroma a régióban. Egy rövid tűzszünet alatt egy ukrán katona, aki magát csak Vaszil, a borbélynak hívja, elszív egy cigarettát
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
5/10Katonai mellényt vesz fel az ukrán hadsereg egyik tagja. Olekszij Aresztovics, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója június 11-én azt nyilatkozta, hogy közel tízezer ukrán katona vesztette életét az invázió kezdete óta. Naponta „legkevesebb két-háromszázan halnak meg” – mondta
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
6/10Ukrán katonák gyermekeinek rajzai és levelei díszítik a katonai bázis étkezőjének egyik falát
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
7/10Kávét főz az ukrán sereg egyik katonája egy meglehetősen szűk és sötét lövészárokban
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
8/10Olekszandr „Csajkovszkij” – így hivatkozik magára ez az ukrán katona
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
9/10Ruszlan Skalszki főhadnagy június 4-én halt meg a mikolajivi fronton. Temetését néhány nappal később Lvivben tartották
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
10/10Skalszki hozzátartozói a június 11-i gyászszertatáson
Mikolajiv kormányzója azonnali katonai segítségnyújtásra szólította fel a nemzetközi közösséget. „Az orosz hadsereg erősebb, mint mi, több tüzérségi fegyverük és lőszerük van. Ez most a tüzérségi fegyverek háborúja, és fogytán a lőszerünk” – mondta Vitalij Kim.
Previous slide
Next slide
Készült az AP, az AFP, a BBC, a CNN és a Reuters tudósításának felhasználásával.