Gabonát szállító hajó hagyta el az ukrán Csornomorszk kikötőjét
A Resilient Africa 2023. szeptember 19-én elhagyja a csornomorszki kikötőt
Először hagyta el gabonával megrakott teherhajó az ukrán fekete-tengeri kikötőt, Csornomorszkot a gabonaegyezmény összeomlása óta – közölte kedden egy magas rangú kormánytisztviselő. Ukrajna azt teszteli, hogy képes-e felszabadítani tengeri kikötőit a gabonaexport számára.
„A Resilient Africa nevű, háromezer tonna búzát szállító hajó elhagyta Csornomorszk kikötőjét, és a Boszporusz felé tart” – írta Olekszandr Kubrakov miniszterelnök-helyettes Facebookon.
„Ez az első hajó abból a kettőből, amelyek a múlt héten érkeztek Csornomorszkba az ukrán haditengerészet polgári hajók számára létrehozott ideiglenes folyosóján keresztül.”
Kubrakov fotót is közzétett a hajóról a nyílt tengeren.
Ukrajna múlt hónapban jelentette be egy humanitárius folyosó létrehozását a Fekete-tengeren, hogy kiutat biztosítson a hajóknak, amelyek akkor ragadtak a kikötőiben, amikor Oroszország 2022 februárjában megszállta az országot. A folyosó megkerüli a de facto blokádot, miután Oroszország kilépett az ukrán gabonaexportról kötött megállapodásból.
A Resilient Africa és az Aroyat teherhajó szombaton érkezett Ukrajnába, és csaknem húszezer tonna búzát rakodott be, hogy Afrikába és Ázsiába vigye.
Kubrakov elmondta, hogy a második hajó, az Aroyat még Csornomorszkban horgonyoz, folyik az Egyiptomnak szánt gabona berakodása.
Ukrajna azt teszteli, hogy képes-e újranyitni a hajózási útvonalakat, amikor Oroszország megpróbálja visszaállítani de facto blokádját.
Moszkva gyakori drón- és rakétatámadásokat intéz az ukrán gabonaexport-infrastruktúra ellen.
Odessza három tengeri kikötőjéből, köztük Csornomorszkból több tízmillió tonna gabonát szállítottak el a háború kezdete óta az ENSZ által közvetített megállapodás alapján, amely Moszkva kivonulásával összeomlott.
Az Odesszában rekedt hajók közül eddig öt hagyta el a kikötőt azon az ideiglenes folyosón, amely a Fekete-tenger nyugati partja mentén húzódik, Románia és Bulgária közelében.
A fekete-tengeri gabonamegállapodást az ENSZ és Törökország közvetítésével ütötték nyélbe 2022 júliusában, az ukrajnai háború nyomán a korábbinál is súlyosabbá váló globális élelmiszerválság leküzdésére. Ukrajna és Oroszország a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik.
Románia óvóhelyeket épít a határ menti lakosoknak az orosz támadások miatt
1/8Román katonák egy bombabunker építésén dolgoznak a Bukaresttől mintegy háromszáz kilométerre, a Duna-deltában fekvő Plauru településen. A román védelmi minisztérium azután rendelte el az építkezést, hogy hétvégén dróndarabokat találtak a területen
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
2/8A betonból készült óvóhelyeket a lakosság védelmére telepítik a település határában található mezőn
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
3/8Szeptember 13-án, szerdán került nyilvánosságra, hogy az ukrán határtól tizennégy kilométerre találtak néhány orosz drónt. A román légierő két helikopterét speciális csapatokkal a keleti településekre vezényelték, ahol „több tíz méteres területen olyan darabok szóródtak szét, amelyek drónból származhattak” – áll a nemzetvédelmi minisztérium közleményében
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
4/8Nem ez az első eset, hogy valószínűsíthetően orosz fegyverek maradványai NATO-területre kerültek. A szerdai a harmadik ilyen felfedezés román földön múlt csütörtök óta. Bukarest megerősítette légterének ellenőrzését a határához közeli orosz rakétatámadásokat követően
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
5/8Klaus Iohannis román államfő kijelentette, hogy „teljesen elfogadhatatlan módon megsértették a NATO-tag Románia szuverén légterét, ami valós veszélyt jelent a térségben élő román állampolgárok biztonságára”
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
6/8Bukarest egy sor intézkedést foganatosít az ukrajnai konfliktusövezet közvetlen közelében lévő romániai területen
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
7/8A gabonamegállapodás felrúgását követően a Kreml fokozta támadásait Ukrajna fekete-tengeri kikötői és infrastruktúrája ellen, amelyek kulcsfontosságúak a globális élelmiszerválság kezeléséhez szükséges mezőgazdasági export szempontjából
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.
8/8Az orosz támadások veszélye miatt óvóhelyet építő román katonák egy teherautó tetején. Amióta Moszkva 2022 februárjában elindította a háborút Ukrajnában, a NATO-nak kiemelt feladata lett, hogy megakadályozza a háború átterjedését más országok területeire
A NATO-tag Románia megkezdte légvédelmi óvóhelyek építését az ukrán határ közelében élők számára, miután a határhoz közeli ukrajnai helyszíneket ismét orosz támadások érték, és az elmúlt héten többször is dróntörmeléket észleltek az ukrán határ közelében lévő román területeken.