Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Hogyan használja Irán a mentális egészséget az elnyomás eszközeként?


Iráni nők a kötelező fejkendő (hidzsáb) nélkül sétálnak el egy transzparens előtt, amelyen rakétákat lőnek ki Irán térképéről. Észak-Teherán, 2024. április 19.
Iráni nők a kötelező fejkendő (hidzsáb) nélkül sétálnak el egy transzparens előtt, amelyen rakétákat lőnek ki Irán térképéről. Észak-Teherán, 2024. április 19.

Iránban klinikát nyitottak azoknak a nőknek a „gyógyítására”, akik megsértik az ország hidzsábtörvényét. Szakértők szerint a fővárosi klinika az iráni hatóságok legújabb kísérlete arra, hogy mentális diagnózissal hallgattassák el bírálóikat.

Az autokratikus államok régóta használják a mentális betegségek bélyegét bírálóik lejáratására és bezárására. Iránban a hatóságok egyre gyakrabban minősítik pszichésen instabilnak azokat a nőket, akik megsértik az ország hidzsábtörvényét, az iszlám rendszer egyik alappillérét. Különösen azóta van így, hogy példátlan tiltakozások kezdődtek az iráni papi rendszer ellen, és egyre többen szólították fel a kormányzatot a társadalmi és politikai szabadságjogok biztosítására.

Szakértők azt mondják, hogy az iráni hatóságok büntető pszichiátriával élnek – visszaéléssel a pszichiátriai diagnózissal, kezeléssel és intézményekkel az emberek megbüntetésére, ellenőrzésére vagy elnyomására –, amikor a kormány bírálóinak nyomába erednek. „A miénkhez hasonló országokban tabu mentálisan betegnek lenni, ezért a hatóságok a mentális egészséggel kapcsolatos vádakat arra használják, hogy felkeltsék a közvélemény együttérzését az emberi jogok megsértésének igazolására” – mondta Medisz Tavakoli iráni pszichiáter és európai jogi aktivista a Szabad Európa iráni szolgálatának, a Farda Rádiónak.

Nők menekülnek a rohamrendőrök elől Teherán belvárosában, az ország konzervatív öltözködési szabályzatának megsértése miatt őrizetbe vett fiatal nő halála után kirobbanó egyik tüntetésen, 2022. szeptember 19-én
Nők menekülnek a rohamrendőrök elől Teherán belvárosában, az ország konzervatív öltözködési szabályzatának megsértése miatt őrizetbe vett fiatal nő halála után kirobbanó egyik tüntetésen, 2022. szeptember 19-én

„Betegnek minősítenek egészséges embereket”

2023 júliusában fordult elő először, hogy a bírák elmebetegként diagnosztizáltak három ismert színésznőt, akiket azért büntettek, mert nem viseltek hidzsábot.

A példátlan lépést vezető iráni pszichológusok ítélték el, akik szerint az igazságszolgáltatás visszaél a hatalmával.

Most a hatóságok bejelentették, hogy Teheránban rehabilitációs központot hoznak létre azoknak a nőknek, akik nem viselik a kötelező fejkendőt. Az erények előmozdításával és az erkölcstelenség megelőzésével foglalkozó minisztérium teheráni központja november 12-én közölte, hogy az intézmény „tudományos és pszichológiai kezelést” kínál azoknak a nőknek, akik nem hajlandók betartani az iszlám öltözködési kódexet. Egyéb részletekről nem szóltak. Erre válaszul iráni pszichológusok felhívták a figyelmet annak a veszélyes következményeire, ha „egészséges embereket betegnek bélyegeznek”.

Novemberben pszichiátriai intézetbe került egy fiatal nő, aki egy teheráni egyetem előtt levetkőzött a zaklatás elleni tiltakozásul. A lépést a jogvédők illegálisnak ítélték.

A politikai visszaélés a pszichiátriával jól dokumentált, előszeretettel alkalmazták a Szovjetunióban a másként gondolkodók ellen. Az elmúlt években olyan országok hatóságai minősítették mentálisan betegnek otthoni bírálóikat, mint Kína, Észak-Korea és Oroszország.

Az Amnesty International szerint Irán a 2022-es, korábban példátlan tiltakozások óta egyre gyakrabban vet be mentális egészséggel kapcsolatos vádakat és más gyűlöletkeltő állításokat a hidzsábot ellenző nők ellen.

2022 szeptemberében szerte Iránban hónapokig tartó kormányellenes tiltakozások robbantak ki, miután őrizetben meghalt egy fiatal nő, akit a hidzsábtörvény megsértése miatt tartóztattak le. Nők álltak a tüntetések élén, amelyek az egyik leghosszabb teokráciaellenes tiltakozássá nőtték ki magukat Iránban: a tüntetők egy része a papi uralom felszámolását követelte.

„A kormányok egyedül nem tudnak megszabadulni minden kritikusuktól – mondta Tavakoli. – Az egyik módszer az, hogy megvádolják és megbélyegzik őket. Amikor megszabadulnak a bírálóiktól, a társadalom azt gondolja, hogy kigyomlálták a rossz szereplőket.”

Alternatív büntetés

Felzúdulást keltett Iránban a hatóságok döntése a rehabilitációs központ létrehozásáról a hidzsábtörvényt megsértőknek. Modzsgan Ilanlu teheráni dokumentumfilmes és nőjogi aktivista azt mondta: „Csak szánni tudja” azokat, akik „ilyen zseniális ötletekkel” állnak elő. „Ők maguk mindenkinél jobban tudják, mennyire nevetségesnek találják az emberek ezeket a dolgokat” – mondta a Farda Rádiónak.

Az elmúlt években a hatóságok több intézkedést hoztak annak érdekében, hogy a nőkre kényszerítsék a hidzsábot egy olyan társadalomban, amely egyre inkább elveti a fejkendőt. A hidzsábról és az erkölcsről hozott törvény múlt hónapban lépett hatályba, és pénzbírságot, valamint tíz évig terjedő börtönbüntetést ír elő azoknak, akik „illetlen” öltözetben mutatkoznak nyilvánosan. Az iráni hatóságok szerint a teheráni „gyógyítóközpont” alternatív büntetés lehet.

Ilanlu viszont úgy látja: a klinika megnyitása azt mutatja, hogy a hatóságok vesztésre állnak a hidzsáb kierőszakolásáért folytatott harcban.

Puran Nazemi iráni politikai aktivista azt mondta, hogy „a nők felvették a harcot. (…) Kétlem, hogy a hatóságok továbbra is ellenállhatnak annak, amit a társadalom akar” – vélekedett a Farda Rádiónak.

Írta Fereshteh Ghazi és Kian Sharifi.
XS
SM
MD
LG