Mennyit költött az Egyesült Államok, az EU és a többi szövetséges Ukrajna támogatására azóta, hogy Oroszország 2022-ben megindította a teljes körű inváziót?
A Kieli Világgazdasági Intézet szerint az Egyesült Államok, az EU és más szövetségesek összesen több mint 287 milliárd dollárt költöttek Ukrajna támogatására azóta, hogy Oroszország 2022-ben megkezdte a teljes körű inváziót. Az Egyesült Államok a legnagyobb egyedi adományozó, több mint 122 milliárd dollárnyi pénzügyi, humanitárius és katonai segítséget nyújtott Ukrajnának.
Az összes EU-tagállam és az Európai Bizottság együttvéve körülbelül ugyanannyit – 121,87 milliárd dollárt – fordított erre a célra 2022 januárjától 2024 decemberéig, mint az Egyesült Államok.
De a számok változnak, ha a menekülteknek nyújtott segítséget is beleszámítjuk. A kieli intézet szerint az EU további 131 milliárd dollárt fordított az ukrán menekültek támogatására – az ENSZ adatai szerint jelenleg mintegy 4,4 millió ukrán menekült van az EU-ban –, így az Ukrajnának nyújtott uniós támogatás teljes összege, beleértve azt is, amit az országot elhagyni kényszerülők kaptak, meghaladja a 251 milliárd dollárt.
Ez a becslés az OECD 2022 októberében közzétett nemzetközi migrációs jelentésében szereplő menekültköltségeken alapul. Azóta sok uniós ország csökkentette az ukrán menekültek pénzügyi támogatását.
Az EU-ban tartózkodó ukrán menekültek jelentős része dolgozik, hozzájárul az állami költségvetéshez. Lengyelországban 65 százalék körülire becsülik az ukrán menekültek foglalkoztatási rátáját.
Az Egyesült Államok nemrég felfüggesztette legnagyobb programját az ukrán menekültek támogatására. A Uniting for Ukraine program keretében 2024 áprilisáig több mint 236 ezer ukrán letelepedését engedélyezték az Egyesült Államokban a belbiztonsági minisztérium szerint. Washington azonban korlátozott pénzeszközöket különített el a program számára, és a kedvezményezetteknek pénzügyi támogatót kellett felmutatniuk az USA-ban annak bizonyítására, hogy fedezni tudják a tartózkodásuk költségeit.
Ajándék-e ez a segély?
Az Ukrajnának folyósított segélyek egy része kölcsön formájában érkezik, amit vagy Kijev fizet vissza, vagy a befagyasztott orosz eszközökből származó nyereségből fedeznek. Az Egyesült Államok, az EU és mások mintegy háromszázmilliárd dollárt fagyasztottak be az orosz központi bank készletéből Moszkva inváziója után. Januárban az Európai Bizottság hárommilliárd eurót küldött Ukrajnának – ezt a befagyasztott orosz eszközökből származó nyereségből fizetik vissza.
Ám az USA és más országok által nyújtott segélyek egy része nem jut el Ukrajnába. Ennek az az oka, hogy a pénzeszközöket katonai felszerelések vásárlására fordítják vagy védelmi eszközök külföldi termelésébe fektetik.
Így például a kongresszus által 2024-ben elfogadott, 61 milliárd dolláros amerikai segélycsomagból mintegy hétmilliárd dollárt olyan berendezések amerikai gyártásának növelésére szántak, mint például a 155 milliméteres lövedékek – közölte a Center for Strategic and International Studies. A segélycsomag további, többmilliárdos részéből amerikai fegyvergyártók termékeinek vásárlását tervezte Ukrajna.
Hogy viszonyul az Ukrajnának nyújtott segély Oroszország háborús erőfeszítéseihez?
Az Egyesült Államok 2022 januárja és 2024 decembere között GDP-je 0,53 százalékát költötte Ukrajnának nyújtott segélyekre, mintegy 23 billió dollárt. Ez éves szinten a GDP kevesebb mint 0,2 százalékát jelenti. Az EU-tagok és intézmények éves GDP-jük 0,7 százalékát különítették el erre, ez 2021-ben 17,1 billió dollár volt. A SIPRI adatai szerint Oroszország mintegy kétbillió dolláros GDP-jének csaknem hat százalékát költötte a hadseregére 2023-ban.