Az amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok támadás esetén nem fogja megvédeni azokat a szövetségeseit, akik nem fordítanak eleget katonai kiadásokra.
„Ezt diktálja a józan ész. (…) Ha nem fizetnek, nem fogom megvédeni őket. Nem, nem fogom megvédeni őket – mondta Donald Trump újságíróknak csütörtökön a Fehér Házban. Emlékeztetett rá, hogy első ciklusa alatt, 2017 és 2021 között is ezen az állásponton volt, a NATO-tagállamok legtöbbje ennek hatására meg is emelte a védelmi költségvetését. Azonban szavai szerint még mindig nem eléggé. – Többet kellene fizetniük” – fogalmazott.
A katonai szövetség korábban azt a célt tűzte ki, hogy a tagok 2024-re növeljék bruttó hazai termékük (GDP) legalább két százalékára a védelmi kiadásokat. Ezt tavalyra huszonnégy tagország érte el. Az amerikai elnök az utóbbi hónapok során többször felvetette, hogy öt százalékra kellene felemelni ezt a szintet, ami számos szövetséges szerint gazdaságilag nem lenne teljesíthető. Jelenleg egyedül Lengyelország közelíti meg a GDP-arányos öt százalékot, Észtország és Litvánia jelezte, hogy az elérését tervezi.
Mindennek ellenére Donald Trump a brit miniszterelnökkel folytatott, előző heti tárgyalása után megerősítette elkötelezettségét a NATO-alapszerződés kollektív védelemről szóló 5. cikke mellett. Az álláspontot Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter többször megismételte – nyilvánosan és zárt körben egyaránt – az észak-atlanti szövetség februári brüsszeli találkozóján.
Nagyjából százezer amerikai katona állomásozik Európában, főleg Németországban, Olaszországban és Nagy-Britanniában.
A NATO-t az Egyesült Államok és tizenegy szövetséges nyugati állam hozta létre a második világháború után a Szovjetunió jelentette fenyegetéssel szemben. Mára harminckét tagja van.
Trump azt hangoztatta, hogy a szövetségesek szükség esetén nem sietnének hazája segítségére, bár a történelem során eddig mindössze egyszer élesítették az 5. cikkelyt, miután az Egyesült Államok terrortámadást szenvedett 2001. szeptember 11-én.
„Tudják, mi a legnagyobb problémám a NATO-val? Én tényleg igen jól ismerem a srácokat. A barátaim. De ha az Egyesült Államok bajban lenne, és felhívnánk őket, azt mondanák: Van egy kis problémánk – Franciaország. Van egy kis problémánk – néhány másik, akiket nem is említek. Gondolják, hogy jönnének, és megvédelmeznének minket? Ezt kellene tenniük. De nem vagyok benne olyan biztos” – mondta.
Emmanuel Macron francia elnök erre reagálva leszögezte, hogy országa hű és megbízható szövetséges. „Azt hiszem, joggal várhatjuk el ugyanezt” – jelentette ki, rámutatva, hogy Franciaország és az Egyesült Államok mindig kiállt egymás mellett.