Újabb kórház környékén törtek ki harcok Gázavárosban
Izraeli katonák a Gázai övezetben
Összecsapásokra került sor az izraeli hadsereg és a Hamász fegyveresei között az Indonéz Kórháznál, ahol civilek ezrei kerestek menedéket az utóbbi hetekben.
A harcok egy nappal azután robbantak ki az intézménynél, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársai evakuáltak harmincegy koraszülött csecsemőt a legnagyobb gázavárosi kórházból, az al-Sifából, ahova az izraeli erők (IDF) előző héten behatoltak.
Az övezetben található kórházak ügye központi eleme a szemben álló felek közötti narratívaháborúnak.
A zsidó állam kiemelte, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok által is terrorszervezetnek tartott Hamász élő pajzsként használja a polgári lakosságot, szándékosan egészségügyi, oktatási és hasonló intézmények alá telepíti katonai és parancsnoki központjait.
A bírálók szerint azonban az izraeli katonai műveletek kollektív büntetéssel érnek fel a terület 2,3 millió lakosa ellen.
Az Indonéz Kórház egyik dolgozója arról számolt be, hogy az ablakból látják az izraeli páncélosokat. „A nők és a gyerekek rettegnek, folyamatosan hallani a robbanásokat és a fegyverropogást” – mondta.
Arra is kitért, hogy hétfőre virradóra halottak és sebesültek tucatjait szállították hozzájuk. Attól tartanak, hogy az IDF be fogja keríteni a kórházat, és elrendeli a kiürítését.
Asraf al-Kidra, a Hamász irányította gázai egészségügyi minisztérium szóvivője közölte, hogy egy izraeli lövedék becsapódása nyomán legalább tizenkét ember vesztette életét az intézményben, ahol hatszáz páciens, kétszáz dolgozó és kétezer menekült tartózkodik. Az állítást független forrásból egyelőre nem lehet megerősíteni.
Az övezet északi részén fekvő kórházat 2011-ben kezdték építeni indonéziai humanitárius segélyekből, és 2016-ban adták át.
Betegek és újszülöttek halnak meg Gáza blokád alatt álló kórházában
1/8A képen látható palesztin kislánynak – aki egy izraeli csapás során sérült meg a homlokán – gyógyszer híján érzéstelenítés nélkül varrják össze a sebét a gázai al-Sifa kórházban 2023. november 8-án. A palesztin enklávé északi részén lévő kórházakat, köztük az al-Sifa kórházat is blokád alá vették az izraeli csapatok
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
2/8Újszülöttek, miután levették őket az inkubátorról a gázai al-Sifa kórházban az áramkimaradás után, 2023. november 12-én. Az egészségügyi személyzet szerint alig tudják ellátni a bent lévőket, az inkubátorokban lévő negyvenöt csecsemőből három újszülött már meghalt, és az áramkimaradások miatt még több van veszélyben
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
3/8Palesztinok menekülnek a Gázai övezet északi részéből dél felé, miközben az izraeli tankok egyre beljebb haladnak az enklávéba. A felvétel 2023. november 12-én készült. Izrael azt állítja, hogy a kórházak alatt és közelében a Hamász parancsnoki központjai vannak
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
4/8Izraeli katonák emberi maradványok és más bizonyítékok után kutatnak a Hamász palesztin iszlamista csoport október 7-i támadása után Izrael és Gáza határának közelében, Izrael déli részén 2023. november 12-én. Izrael azt állítja, hogy megpróbálja kiszabadítani a Hamász fegyveresei által október 7-én ejtett több mint kétszáz túszt
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
5/8Izraeli katonák a gázai határ közelében 2023. november 13-án. Az Európai Unió és az ENSZ is elítélte a Hamászt, amiért kórházakat és civileket használ emberi pajzsként Gázában, ugyanakkor azonnali tűzszünetre szólították fel Izraelt a civilek védelme érdekében
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
6/8Füst száll fel a Gázai övezetből Dél-Izraelből nézve 2023. november 12-én. Palesztin tisztviselők közölték, hogy Izrael több mint egy hónapja tartó ellentámadásában eddig 11.078 gázai halt meg. Az áldozatok negyven százaléka gyerek
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
7/8Ezen az izraeli hadsereg által 2023. november 12-én kiadott felvételen egy izraeli katona gallonos üzemanyagot visz az al-Sifa kórháznak. Az izraeli hadsereg közölte, hogy felajánlotta az újszülöttek evakuálását, és háromszáz liter üzemanyagot helyezett el a kórház bejáratánál, de mindkét gesztust megakadályozta a Hamász
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
8/8Ezen az 2023. október 19-i műholdfelvételen a gázai al-Sifa kórház látható. A Hamász tagadta, hogy visszautasította volna az üzemanyagot. Azt mondta, hogy a kórház a gázai egészségügyi minisztérium fennhatósága alá tartozik, hozzátéve, hogy az Izrael által felajánlott üzemanyag mennyisége „nem elég ahhoz, hogy a kórház generátorai fél óránál tovább működjenek”
Az izraeli hadsereg a Hamász föld alatti központjai után kutatva blokád alá vette a legnagyobb gázai kórházat, ahol az áramkimaradások és a gyógyszer- és vízhiány miatt egyre több a halálos áldozat a betegek között. Izrael felajánlotta a csecsemők evakuálását, a Hamász szerint ez látszatakció.
Previous slide
Next slide
Előző nap az al-Sifa kórházból számos beteget átszállítottak Egyiptomba, köztük a koraszülötteket, miután négy csecsemő meghalt a napokban a helyi hatóságok tájékoztatása szerint. Továbbra is több mint 250 súlyos beteg és sebesült van az intézményben, ahol a kezelés gyakorlatilag ellehetetlenült az ivóvíz, az áram és a gyógyszerek hiánya miatt.
Izrael bizonyítékokat mutatott be arra vonatkozóan, hogy a Hamász parancsnoki központot működtetett az épületegyüttes alatt. Videófelvételt tettek közzé az ott talált, tíz méter mélységben húzódó, ötvenöt méter hosszú járatról. Az alagút lejárata az alatt a fészer alatt volt, ahol egy járművet is találtak rengeteg fegyverrel, köztük egy páncéltörő rakétával, töltényekkel és gépkarabélyokkal.
Az alagút folytatását robbanásbiztos, lőréssel felszerelt ajtó zárja el, amelyen még nem hatoltak be. Az izraeli haderő folytatja a szélsőséges iszlamisták föld alatti rendszerének feltárását.
Emellett biztonsági kamerák felvételeit is megtalálták, amelyeken az látható, ahogy a kórházba szállítanak egy Izraelből elhurcolt thai és nepáli férfit.
Izrael ismét felszólította a Gázai övezet északi részén élőket a terület elhagyására, azonban délen is gyakoriak a légicsapások. Az Orvosok Határok Nélkül nevű nemzetközi segélyszervezet tudatta, hogy szombaton körülbelül hetven ember esett áldozatául Hán Júnisz bombázásának. Az áldozatok között gyerekek is voltak.
A gázai hatóságok szerint az áldozatok száma mostanra meghaladja a 11.500-at, többségük civil. Mintegy 2700 embert eltűntként tartanak számon.
A 2,3 milliós gázai lakosság közel háromnegyede kényszerült lakóhelye elhagyására a Hamász október 7-i, több mint 1200 ember, többségében civil életét követelő merényletsorozatát követően kirobbant háború kezdete óta, de még mindig százezrek tartózkodnak az északi területeken.
Tízezrek kerestek menedéket a területen működő kórházakban, ahol azonban vészesen fogytán vannak az élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszerkészletek.
A harcokban eddig 63 izraeli katona esett el.
A Hamász terroristái nagyjából 240 embert hurcoltak el Izraelből, eddig négyet engedtek el közülük, az IDF egyet kiszabadított, két másiknak pedig a holttestét találták meg. Közvetítők segítségével hetek óta tárgyalások zajlanak a túszok hazaengedéséről.