Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Veterán Oroszország-szakértő: Senki ne számítson gyors ukrajnai tűzszünetre


Amerikai–orosz tárgyalás Rijádban
Amerikai–orosz tárgyalás Rijádban

Oroszország felkészült a hosszú tárgyalásokra az Egyesült Államokkal. Jelenleg Moszkva van jobb pozícióban, és kevéssé várható a kapcsolatok teljes körű helyreállítása Washingtonnal – közölte George W. Bush egykori amerikai elnök volt tanácsadója.

A Moszkvából nemrég hazatérő Thomas Graham úgy vélekedett friss interjújában, hogy tévesek a gyors ukrajnai tűzszünetre vonatkozó amerikai kormányzati remények. „Az oroszok jelenleg maximálisan jó pozícióban vannak, nyomulnak előre a csatatéren. Úgy gondolom, hogy ezen a ponton nagyfokú bizalom áll fenn a pozíciójukat illetőleg, nincs is nyilvánvaló okuk arra, hogy ebből visszalépjenek – jelentette ki. – Nem azt állítom, hogy az oroszok egyáltalán nem rugalmasak. Azonban ha én lennék most a Kremlben, a tárgyalás kezdete előtt, nem jeleznék rugalmasságot, és nem is hiszem, hogy ezt teszik.” A veterán Oroszország-szakértő nem hivatalos minőségben utazott Moszkvába pusztán néhány nappal azelőtt, hogy Rijádban február 18-án sor került volna a három éve az első közvetlen magas szintű egyeztetésre az amerikai és az orosz fél között.

Amputált lábú ukrán katona a fronton
Amputált lábú ukrán katona a fronton

A moszkvai amerikai nagykövetség egykori politikai tanácsadója a kétezres évek során a Bush-féle Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának Oroszország-ügyi igazgatója volt. Később több mint egy évtizeden át egy Henry Kissinger néhai amerikai külügyminiszter által alapított politikai tanácsadó céget vezetett. Nem volt hajlandó részletesen beszélni arról, hogy kivel találkozott Moszkvában, és nem kívánt egyéb részleteket sem elárulni. „Az elmúlt harmincöt év során kiépítettem egy hálózatot Moszkvában, amelyet fenntartok. (…) Az emberek Moszkvában üdvözlik, hogy az Egyesült Államok kész újra tárgyalni Oroszországgal, de azt hiszem, nincsenek túlzott várakozásaik azzal kapcsolatban, hogy mi fog ebből kisülni. Az Egyesült Államok és Oroszország között hatalmas nézetkülönbségek vannak nem csak Ukrajnával kapcsolatban, hanem egy sor kérdésben.”

Romok egy orosz rakétacsapás után az ukrajnai Pokrovszkban
Romok egy orosz rakétacsapás után az ukrajnai Pokrovszkban

A többek között Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter részvételével folytatott szaúd-arábiai tárgyaláson a két delegáció megállapodott a két fővárosban lévő nagykövetség létszámának feltöltéséről, illetve megegyeztek egy munkacsoport felállításáról, hogy előmozdítsák az egyeztetéseket az esetleges jövőbeli ukrajnai tűzszünet vagy béke feltételeiről.

Számos európai országban megkondultak a vészharangok amiatt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország képviselői Ukrajna jelenléte nélkül találkoztak. Sokan attól félnek, hogy Kijev biztonsági aggályai végül a háttérbe fognak szorulni. Egyes európai vezetők az elmúlt napok során a Semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül mantrát hangoztatták. „Az ukránok eltúlozzák, hogy mennyire nem vettek részt benne. Fizikailag nem ültek ott az asztalnál Rijádban, de szerintem nincs miért elvárni, hogy ott legyenek, tekintettel a beszélgetés jellegére. Nem zárták ki őket a megbeszélésekből arról, hogyan fog véget érni a konfliktus, minden szinten tartották a kapcsolatot a Trump-adminisztrációval” – mondta Graham.

„Az oroszok nem érdekeltek az egyszerű tűzszünetben”

„Mint tudjuk, Ukrajna a kezdetektől fogva többről szólt Ukrajnánál. A hidegháború utáni szélesebb körű rendezésről szólt, arról az orosz nézetről, hogy stratégiai gyengeségük idején kényszerítették rájuk. Azt akarták, hogy ennek bizonyos elemeit felülvizsgálják – emelte ki. – Ha a Trump-adminisztráció azt hiszi, hogy mindenkit tűzszünetre bír, meghajolnak, majd elfelejtik az egészet, akkor szerintem becsapják magukat. (…) Az oroszok nem érdekeltek az egyszerű tűzszünetben. Szélesebb körű megbeszéléseket akarnak.”

Az orosz hadsereg jelenleg Ukrajna területének mintegy húsz százalékát ellenőrzi. A Kreml négy terület – a Luhanszki, a Donyecki, a Zaporizzsjai és a Herszoni – elcsatolását hirdette meg, beleértve a máig nem elfoglalt részeiket. Oroszország emellett még 2014-ben illegálisan bekebelezte a Krím félszigetet.

„A legkeményebb kérdés a napirenden az lesz, hogy mi lesz a státuszuk Ukrajna azon részeinek, amelyek a konfliktus végéig fizikailag nem állnak Moszkva ellenőrzése alatt. Moszkva egyértelműen azt akarja, hogy Ukrajna Oroszország érdekszférájában legyen, ideális esetben olyan helyzetet szeretnének Ukrajnában, amely nagyjából megegyezik a Belarusszal fennálló viszonyukkal – hangsúlyozta. –Az Egyesült Államok, legalábbis a közelmúltig, azzal érvelt volna, hogy érdeke egy független, szuverén Ukrajna megőrzése, ami szinte biztosan a Nyugat felé haladó Ukrajnát jelent. Ez két nagyon-nagyon különböző elképzelés Ukrajna jövőjéről. (…) A kérdés az, hogyan lehet összeegyeztetni őket.”

Írta Mike Eckel.
XS
SM
MD
LG