Hégető Honorka-díjat kapott Báthory Róbert, a magyarországi Szabad Európa szenior oknyomozó újságírója és Bihari Ádám szerkesztő-riporter kollégánk. Tavaly után idén is a Szabad Európa nyerte a Transparency International Magyarország oknyomozó újságírói mentorprogramját.
Báthory Róbert Kisajátítva – Az elbitorolt mórahalmi VI. körzet földjei című munkájában egy mórahalmi víztározó megépítésére elnyert uniós támogatás körüli visszásságokat tárta fel. A riportot itt tekinthet meg.
Bihari Ádám az iskolarendszer problémáival foglalkozott Rengeteg gyerek kerül éretlenül az iskolába című, nyertes alkotásában. Három éve vezették be a hatéves korban kötelező beiskolázást, a riportból pedig kiderül, hogy egyre több gyermek érkezik éretlenül az iskolába, illetve egyre több sajátos nevelési igényű van közöttük.
Báthory Róbert és Bihari Ádám munkája is a Szabad Európa korábban szintén díjazott tényfeltáró sorozata, a Szabadon része.
Idén huszadik alkalommal adták át a videós újságírók egyik legfontosabb szakmai elismerését. A Hégető Honorka-díjat az RTL Klub által létrehozott Hégető Honorka Alapítvány adja ki évente. A kisebbségekkel és a hátrányos helyzetűekkel foglalkozó tévéműsorok készítői pályázhatnak rá.
Idén rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, amelyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást.
A további díjazottak: Szilágyi Máté, a Telex videórovatvezető-helyettese, Zalavári Noémi, az RTL hírigazgatóságának szerkesztő-riportere, Krajnyik Cintia, a WMN újságírója, Török János fotóriporter, valamint Nyárai Gerzson és Bicsák Boglárka, a 24.hu munkatársa és korábbi munkatársa.
A pályázatokat a zsűritagok – Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas fotográfus, Enyedi Ildikó Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes művész, Mészáros Antónia, az UNICEF magyarországi ügyvezető igazgatója, valamint Weyer Balázs újságíró, világzenei rendezvények szervezője – bírálták el és adták át az RTL Ligetben.
Ismét a Szabad Európa nyerte a Transparency International Magyarország oknyomozó újságírói mentorprogramját
Az idei győztes mentorált, Fritz Zsuzsanna és lapunk munkatársa, Kósa András ezúttal két, Bonyhád városához kötődő történetet dolgozott fel, amelyek már megjelentek a Szabad Európán. Az első cikk egy teljes egészében uniós pénzből megvalósult agrárlogisztikai centrumról szólt, amelyet a Tolna Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara fideszes kötődésű elnöke bérel saját vállalkozása számára, holott a támogatás feltétele – és ezt az önkormányzat szerződésben vállalta – az volt, hogy a létesítmény helyi kistermelők piacra jutását segítse.
A második cikkben arról írt a szerzőpáros, hogy helyi források szerint a bonyhádi önkormányzat értékesíteni kívánja alsóbélatelepi üdülője telkének legértékesebb, a Balaton-parthoz legközelebb eső részét. Bár az önkormányzat tagadja, hogy ilyen terveik lennének, a telek egy részének eladása egy júniusi testületi ülésen is szóba került, valamint korábban az önkormányzat megrendelésére készült egy ingatlanszakértői vélemény, amely egyenesen arról szól, hogy a telket értékesíteni lehetne, hogy – a környező ingatlanokhoz hasonlóan – luxuslakópark épüljön ott.
Tavaly is a Szabad Európa nyerte a Transparency International oknyomozó mentorprogramját. Itt olvashat a tavalyi győztes cikkről, amely a Magyar Lovassport Szövetség (eredménytelen) olimpiai programja rendelkezésére bocsátott közpénzmilliárdok sorsát és a Nemzeti Vágta körüli pénzügyi anomáliákat vizsgálta.
A Transparency International tizenkettedik oknyomozó mentorprogramjában idén részt vett még Lampé Ágnes, a Szabad Európa munkatársa is, aki mentoráltjával, Drávucz Renátával együtt a rövid távú lakáskiadás körüli anomáliákat vizsgálta. Szintén a program résztvevője volt a Szabad Európával együttműködő Nyugat.hu és a Debreciner.hu. A Nyugat.hu munkatársa, Józing Antal és mentoráltja, Nagy Róbert Homlok Zsolt kormányközeli oligarcháról készített cikket, míg Bereczki Boldizsár Porcsin Zsolttal, a Debreciner.hu főszerkesztőjével közpénzből megvalósult Hajdú-Bihar megyei piacberuházásokat vizsgált. Ónody-Molnár Dóra, a Jelen hetilap munkatársa és mentoráltja, Heszler Ramóna a családon belüli erőszak témájában a magyar igazságszolgáltatási rendszer diszfunkcióit járta körül.
A mentorprogramot idén is Finnország, Norvégia, Svédország, Franciaország és Belgium nagykövetsége támogatta.