Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

3 perc: ki kapja a szülészorvosok helyett a hálapénzt?


(Képünk illusztráció)
(Képünk illusztráció)

A legfontosabb cikkeink péntek reggel: hová vándorol a hálapénz, ki fizeti meg a benzinár befagyasztását, mit tesz és mit mond a boszniai szerb vezető?

A szülészorvosok döntő hányada már nem fogad el hálapénzt, miközben a kismamák továbbra is igénylik a személyes törődést. Ezt az űrt a szülésznők kezdik betölteni. Tanácsadás címén még számlát is adnak a hálapénzről, és a szülésre is bemennek. Pedig csak akkor lehetnek ott, ha aznapra szól a beosztásuk. Nyílt titok a kórházakban, hogy a munkaidejükön kívül bent tartózkodó szülésznők maszekolnak – derül ki a paraszolvencia betiltása utáni helyzetet körbejáró cikkünkből.

Az inflációs érdekeket is szolgálja a benzinár befagyasztása

Leginkább a kis- és nagykereskedőket érinti a 95-ös benzin és az alapdízel literenkénti árának befagyasztása. Ez azt jelenti, hogy a legnagyobb nagykereskedő, a Mol és a benzinkutak fogják kifizetni a kormányzati döntés számláját. Az árkorlátozás kissé fékezheti a fogyasztói árak emelkedését, így kis szerencsével elkerülhető az a forgatókönyv, hogy novemberben hétszázalékos pénzromlásról szóljanak a hírek.

Az uniós gazdaságok a vártnál gyorsabban fognak átlendülni a járvány okozta visszaesésen az EU előrejelzése szerint. Magyarországtól jelentősen lassuló növekedést és tartósan viszonylag magas inflációt várnak. A vártnál gyorsabban fog helyreállani az uniós gazdaságok működése, de ezzel együtt is számos logisztikai és egyéb nehézségre lehet számítani, áll az Európai Bizottság legfrissebb gazdasági előrejelzésében.

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Pegasus-lehallgatásokkal kapcsolatban azt mondta a kormányülés utáni tájékoztatón, hogy a sajtóban megjelent lehallgatásokról szóló információk egy része igaz. Ez már a második megerősítő nyilatkozat, a múlt héten Kósa Lajos fideszes képviselő szellőztette meg, hogy a kormányzat valóban megvásárolta az izraeli kémprogramot.

Válság a belarusz határon

A Lengyelország, Litvánia és Lettország keleti határán kialakult válság nyomán egyre többen sürgetik, hogy az EU finanszírozza határkerítések és falak építését. A félelem attól, hogy Belarusz tekintélyelvű vezetője hibrid háborús taktikaként használja fel a migránsokat és a menekülteket az Európai Unió biztonságának aláásására, újabb nyomást gyakorol a huszonhét tagú közösség számos értékére és törvényére.

Közben Lengyelország terrorizmussal vádolja Belaruszt az eszkalálódó határválságban játszott szerepe miatt, és ez új szembenállást váltott ki a Nyugat és Oroszország között, amely két nukleáris képességű stratégiai bombázót küldött járőrözni a belarusz légtérbe, ezzel is mutatva, hogy támogatja szövetségesét.

Bosznia legsúlyosabb politikai válságát éli át a kilencvenes években vívott háború óta. A boszniai szerbek július végén blokkolták a központi kormány munkáját, és közben Milorad Dodik boszniai szerb vezető olyan intézkedéseket jelentett be, amelyek a kulcsfontosságú állami intézmények felszámolását célozták. Ezzel szemben most azt mondta a Reuters hírügynökségnek: semmilyen politikai cél nem éri meg a boszniai béke feláldozását.

Nyugodt napot kívánok,

Vovesz Tibor

  • 16x9 Image

    Vovesz Tibor

    Vovesz Tibor igazgató, a Szabad Európa budapesti irodájának vezetője. Több mint két évtizede dolgozik magyar és nemzetközi szerkesztőségekben, kereskedelmi és közszolgálati médiumokban. Egyebek mellett a Danubius Rádió, a Magyar Rádió és az Euronews munkatársa is volt. 

XS
SM
MD
LG