Az EU-nak ki kell elégítenie Ukrajna hatalmas finanszírozási igényeit – EU Bizottság
Ukrajna finanszírozási igényei az orosz invázió után hatalmasak lesznek, és az Európai Uniónak kell előteremtenie a pénzt - mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke pénteken.
Az Európai Unió pénzügyminisztereinek és jegybanki elnökeinek találkozója után Dombrovskis elmondta, hogy Ukrajnából menekülnek a befektetők és nagyon problémás az ország hozzáférése a pénzügyi piacokhoz is.
"Tehát egyértelmű, hogy Ukrajna finanszírozási szükségletei hatalmasak lesznek, és meg kell felelnünk ezeknek az igényeknek" – közölte Dombrovskis.
Azt mondta, mielőtt Oroszország megkezdte volna a csapatösszevonásokat az ukrán határon, Ukrajna idei költségvetési hiánya 2,5 milliárd euró körül volt. Ez 5 milliárdra nőtt a csapattelepítések után, mivel a befektetők háborútól tartva elmenekültek.
"Most a finanszírozási szükségletek elképesztően nagyok" – mondta
Az Eurovíziós Dalfesztivált is bukhatja Oroszország
Finnország pénteken közölte, hogy nem küld versenyzőket az Eurovízió 2022 döntőjére, ha Oroszország is részt vehet azon, míg más európai közszolgálati műsorszolgáltatók, köztük Ukrajnáé, Oroszország kizárását kérték a dalversenyből.
A felhívások azután jöttek, hogy az orosz katonai erők csütörtökön megkezdték a szomszédos Ukrajna elleni inváziót, ami gazdasági szankciókat váltott ki Oroszország ellen, és megfosztotta az országot a jelentősebb sporteseményektől.
A finn Yle közszolgálati műsorszolgáltató pénteken közölte: kérvényezte az Eurovízió szervezőjénél, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetségénél (EBU), hogy zárják ki Oroszországot a rendezvényről.
"A Yle nem vesz részt a versenyen, ha Oroszországot meghívják" – áll a közleményben.
Az EBU csütörtöki közleményében közölte, hogy a verseny "politikamentes kulturális esemény", és "jelenleg tervezik" oroszországi résztvevők fogadását is.
"Természetesen továbbra is szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet" – mondták.
Az Ukrajnában, Svédországban, Dániában, Hollandiában, Litvániában és Norvégiában működő közszolgálati műsorszolgáltatók mind sürgetik, hogy az EBU zárja ki Oroszországot.
Tömegjelenetek és figyelmeztető lövések a kijevi pályaudvaron
Az ukrán őrök figyelmeztető lövésekkel próbálták megakadályozni, hogy az emberek agyontapossák egymást pénteken a kijevi központi pályaudvaron, ahol emberek ezrei próbáltak feljutni az evakuálást végző vonatokra.
A tömeg olyan nagy volt, hogy nem mindenki tudott feljutni a fővárosból a nyugaton fekvő Lviv városába tartó vonatokra, miközben egyre nő a félelem a Kijev elleni orosz támadástól.
Amikor egy vonat megállt a peronon, az emberek az ajtókhoz rohantak, abban a reményben, hogy felszállhatnak, néhányan közülük a gyermekeikkel és házi kedvenceikkel próbálkoztak feljutni. Az őrök több lövést adtak le vaktöltényekkel, hogy feloszlassák a tömeget, miután sikoltozás kezdődött.
A harmincéves Maria feladta a kísérletet a távozásra, miután négy órát töltött az állomáson gyermekével, férjével és a kutyájával.
"Láthatod, veszélyes áttörni a tömegen egy gyerekkel. A kutya fél. Őszintén szólva, kimerültek vagyunk" – mondta a Reutersnek.